دسته‌ها
تیتر یک رویداد

هجده روز خدمت عاشقانه به زائران

عطیه کریمی| ایام محرم و صفر روزهایی متفاوت برای همه شیعیان و عاشقان اهل بیت(ع) در همه ایام سال است و هر چه به اربعین حسینی نزدیک می‌شود، حال و هوای دیگری به خود می‌گیرد. در این ایام موجی از عاشقان با پای پیاده راهی سفر معنوی می‌شوند و آن‌قدر با عشق این مسیر را طی می‌کنند که خستگی برای آنها معنایی ندارد؛ عاشقانی که نه تنها از سراسر ایران بلکه از تمام کشورهای اسلامی و با هر سن و سالی کوله‌بار خود را برای رسیدن به حرم سالار شهیدان می‌بندند تا بتوانند ذره‌ای از ارادت و عشق خود را نشان دهند.

در این مسیر هر کس هر چه در توان دارد برای خدمت به زائران حسینی بکار می‌گیرد، حال‌وهوای خدمت در این ایام وصف‌ناپذیر است و به راستی عشق به حسین‌(ع) در سینه همه شیعیان نهفته است که این چنین خالصانه به زائران و عاشقان او خدمت می‌کنند. اما در این میان چیزی که بیش از همه به چشم می‌آید، حضور داوطلبانه افرادی است که چندین روز با تمام وجود و با شرایط دشوار و ازدحام جمعیت بدون هیچ احساس خستگی و چشمداشتی از جان خود برای رسیدگی به زائران مایه می‌گذارند؛ داوطلبان و امدادگرانی که با پوشش سرخ هلال احمر و با حضور خود رنگ و بو و انرژی خاصی به محیط داده‌اند. در تمام مرزهای منتهی به کشور عراق و تمام پایگاه‌های هلال احمر در داخل کشور عراق، تعداد عظیمی از نیروهای امدادگر و پزشکان داوطلب شب و روز و بی‌هیچ استراحتی در حال خدمت‌رسانی به زائران هستند؛ در حالی که شاید حتی فرصت زیارت را نیز نداشته باشند؛ آنها معتقدند که اجر خود را از آقای‌شان می‌گیرند. امسال جمعیت هلال احمر از تاریخ سیزده مهر طرح امدادی خود را به مدت هجده روز برای اربعین حسینی آغاز کرده است و در سی مهر آن را خاتمه خواهد داد. در این روزها مسئولیت امدادونجات در داخل کشور بر عهده سازمان امدادونجات و رسیدگی به نیازهای پزشکی زائران در کشور عراق بر عهده مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر است.
براساس گزارش ارایه‌شده توسط مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امدادونجات هلال احمر، به طور کلی چهار قرارگاه مرزی در استان‌های ایلام (یک قرارگاه)، خوزستان (دو قرارگاه) و کرمانشاه (یک قرارگاه) برای خدمت‌رسانی به زائران فعال بودند. همچنین 79 پایگاه ثابت و موقت شامل (12 پایگاه ثابت و 16 پایگاه موقت در ایلام)، (14 پایگاه ثابت و 16 موقت در خوزستان) و (11 پایگاه ثابت و 7 موقت در کرمانشاه) در این قرارگاه‌ها برای خدمت‌رسانی به زائران فراهم شده‌اند.
در این طرح 187 دستگاه خودروی عملیاتی و منابع لجستیک شامل آمبولانس، خودروی نجات، موتورسیکلت، بالگرد، خودروی دوکابینه و وسایل ارتباطی تعبیه شده است که شامل 134 دستگاه آمبولانس، (28 ایلام، 39 خوزستان، 21 کرمانشاه و 46 دستگاه برون مرزی)، 36 دستگاه موتورسیکلت آمبولانسی (5 ایلام، 26 دستگاه خوزستان و 5دستگاه کرمانشاه)، 55 دستگاه خودروی نجات و عملیاتی ( 37 خودرو نجات و 18 دستگاه عملیاتی) و چهار دستگاه خودروی فرماندهی ارتباطات در مرزهای مهران، چزابه، شلمچه و خسروی می‌شود. همچنین طی این مدت چهار فروند بالگرد با 41 ساعت پرواز در چهار قرارگاه برای انتقال مصدومان ارایه خدمت کردند.
در طول اجرای این طرح 43 هزارو 110 نفر روز در 479 پایگاه امدادونجات بین‌شهری در سراسر کشور برای پوشش امدادی زائران در آمادگی کامل هستند.
همچنین 80 پایگاه امدادونجات بین شهری نیز در استان‌های معین در محورهای مواصلاتی منتهی به مرزهای خروجی کشور آماده‌باش هستند. در این میان 9 هزارو 720 نفر روز در 79 پایگاه امدادونجات موقت و سیار در استان‌های ایلام، خوزستان و کرمانشاه در آمادگی کامل قرار دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *