دسته‌ها
حادثه

سایه‌به‌سایه در تعقیب مزاحمی در کیوسک‌های تلفن

هفتاد بار در یک روز شماره تلفن اورژانس را گرفته، هر بار از کیوسک تلفنی زنگ می‌زد. این یعنی از صبح زود تا شب به کل منطقه‌های رفسنجان سر زده و با هر کیوسک تلفنش یک‌بار تماس گرفته است. انگیزه و دلیلی برای کارش نداشت، اورژانس را هدف سرگرمی عجیبش قرار داده بود، تا این‌که عوامل اورژانس همگی بسیج شدند و به تمام کیوسک‌هایی که حدس می‌زدند این مزاحم از آن‌جا تماس گرفته، سر زدند و همه را تحت نظر قرار دادند، تا این‌که بالاخره درست زمانی که برای هفتادویکمین بار تماس می‌گرفت، دستگیر شد. دکتر سیدمحسن مرتضوی، رئیس مرکز مدیریت سوانح و فوریت‌های پزشکی شهرستان رفسنجان جزییات این خبر را پس از چند ماه در گفت‌وگو با خبرنگار «شهروند» فاش کرد و از سختی‌های مزاحمت‌هایی که عوامل اورژانس هر روز با آنها سروکار دارند، گفت.

 • چگونه این مزاحم را پیدا کردید؟
  ما مزاحم تلفنی کم نداریم، اما این نوجوان در یک روز 70 بار تماس گرفت، واقعا زیاد بود و باید کاری می‌کردیم. او هر بار از یک کیوسک تلفن زنگ می‌زد، این یعنی بیشتر کیوسک‌های منطقه را رفته بود، برای همین تمام عوامل اورژانس بسیج شدند. در ابتدا محدوده او را پیدا کردیم، بعد به تمام کیوسک‌ها سر زدیم و درنهایت در یک کیوسک تلفن درحالی‌که باز هم شماره اورژانس را گرفته بود تا مزاحم شود، او را پیدا کردیم، البته با همکاری نیروی انتظامی این کار صورت گرفت.
 • هربار که زنگ می‌زد چه می‌گفت؟
  فحش می‌داد و الفاظ رکیک به کار می‌برد.
 • از کجا متوجه شدید از کیوسک تلفن تماس می‌گیرد؟
  از پیش‌شماره‌ها مشخص بود که از کیوسک زنگ می‌زند. این نوجوان با این کارش یک روز کاری را در اورژانس به هم ریخت و همه عوامل اورژانس ما را بشدت عصبانی کرد. از طرفی هر بار که زنگ می‌زد با این‌که حدس می‌زدیم باز خودش باشد، اما نمی‌توانستیم جواب ندهیم. ما در اورژانس موظف هستیم تمام تماس‌ها را پاسخ دهیم. حدس می‌زدیم شاید او نباشد و بیماری پشت خط باشد، برای همین هر 70 بار تماسش را پاسخ دادیم.
 • وقتی دستگیر شد چه گفت؟
  معمولا این افراد حرفی برای گفتن ندارند. او نوجوانی افغانستانی بود که حتما برای سرگرمی این کار را کرده بود. همه مزاحم‌ها همین را می‌گویند، اما واقعا نمی‌دانیم چرا این کار را کرده بود.
 • مورد مشابهی مثل این نوجوان داشتید که در یک روز 70بار مزاحم شود؟
  مزاحمت تا این اندازه زیاد نداشتیم، ولی مورد مشابه مزاحمت در اورژانس زیاد داریم. همین دیروز بود که فردی از صبح چندین بار تماس می‌گرفت و بی‌دلیل فحش می‌داد. البته این مشکل تمام اورژانس‌هاست. معمولا هم یا از کیوسک تلفن تماس می‌گیرند، چون کیوسک‌ها شماره اورژانس را در یک دکمه دارند یا با شماره ایرانسل، همچنین آنها یا آدرس اشتباه می‌دهند یا الفاظ رکیک به کار می‌برند. در مزاحمت‌هایی که الفاظ رکیک به کار می‌برند، بیشتر اذیت می‌شویم. این مسأله واقعا خطرناک است.
 • از چه لحاظ خطرناک است؟
  وقتی خط مشغول می‌شود، آن هم در این حد ممکن است بیماری پشت خط بماند، برای بعضی از بیمارها دقیقه‌ها و ثانیه‌ها هم حیاتی است. کاش این مسأله برای مردم فرهنگ‌سازی شود که با مزاحمت‌شان ممکن است جان بقیه را به خطر بیندازند. از طرفی وقتی یک نفر از صبح تا شب زنگ می‌زند و فحش می‌دهد، قطعا روی اعصاب و روان پرسنل ما تاثیر منفی می‌گذارد، همین مسأله باعث می‌شود آخر وقت همکاران ما روحیه و اعصاب خوبی برای برخورد با بیماران نداشته باشند.
 • معمولا وقتی این افراد دستگیر می‌شوند، چه مجازاتی در انتظارشان است؟
  از آنجایی که اکثرشان نوجوان هستند، با تعهدی از خانواده‌هایشان قضیه فیصله پیدا می‌کند. بعضی‌ها هم می‌گویند مثلا گوشی دست بچه بوده و خبر نداشته‌اند، برای همین اکثرا مجازات خاصی نمی‌شوند، هرچند مجازات هم تاثیر زیادی در این زمینه نخواهد داشت. در این خصوص جنبه فرهنگ‌سازی آن مهم است که باید بیشتر روی آن کار شود و مردم آگاه شوند، تا شاید این مزاحمت‌های دردسرساز و گاها خطرناک کمتر شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *