دسته‌ها
رویداد

با همسفران خورشید

همسفران خورشید عنوان طرحی است که از پنج سال پیش به همت جمعیت هلال‌احمر برای خدمت‌رسانی به زائران امام هشتم شیعیان در روزهای آخر ماه صفر که مصادف با سالروز شهادت امام رضا(ع) است، در استان خراسان رضوی برگزار می‌شود. عاشقان تنها امام معصوم که مرقد مطهرش در کشور ماست، به رسم ادب و برای ابراز عشق به امام مهربانی‌ها از جای جای کشور پای پیاده خود را به خراسان رضوی می‌رسانند تا میهمان سفره احسان و کرم مشهدی‌ها باشند. امسال شمار زائران امام رضا(ع) در مجموع به حدود پنج میلیون نفر رسید که بیش از ۵۰۰‌هزار نفر آنها پیاده هستند. امدادگران جمعیت هلال‌احمر همان‌گونه که در عملیات بزرگ اربعین در خدمت زائران امام حسین(ع) بودند، این روزها در شمال شرقی کشور به ارایه خدمت داوطلبانه به زائران امام هشتم شیعیان مشغول هستند.

ششمین طرح همسفران خورشید برای ارایه خدمات درمانی به زوار امام رضا(ع) از 26مهر آغاز شد و تا امروز هشتم آبان‌ماه ادامه داشت. ۱۰۶ پایگاه سیار و ثابت امداد و نجات در این استان برپا شد که از این تعداد ۳۰ پایگاه موقت و ثابت امداد و نجات بین‌ شهری، ۴۱ قرارگاه و ۳۵ اکیپ سیار برای ارایه خدمات به زوار و مسافران در محور‌های مربوطه مستقر شده ‌است. طبق برنامه‌ریزی انجام شده ۲۳ شعبه و نمایندگی، ۴۳۳ کارمند، ۴۴ دستگاه آمبولانس، یک فروند بالگرد، یک‌‌هزار و ۳۴۰ امدادگر و ۱۰۳‌هزار نفر عضو جوان هلال‌احمر در طرح همسفران خورشید ۶ مشارکت دارند.

هزار و 460 امدادگر و داوطلب هلال‌احمر
در خدمت زائران امام مهربانی‌ها

رئیس جمعیت هلال‌احمر با حضور در پایگاه‌های اجرای ششمین طرح همسفران خورشید، ویژه خدمت‌رسانی به زائران پیاده رضوی در محورهای منتهی به مشهد مقدس در خراسان رضوی بر ضرورت تکریم و خدمت به زائران حضرت رضا(ع) تأکید کرد. دکتر علی‌اصغر پیوندی روز دوشنبه در سفر به استان خراسان رضوی به منظور بازدید از نحوه خدمت‌رسانی به زائران پیاده در طرح همسفران خورشید با حضور در پایگاه‌های استقبال و امدادرسانی به زائران پیاده رضوی در مسیر نیشابور به مشهد از نزدیک در جریان روند خدمت‌رسانی به زائران پیاده رضوی قرار گرفت. پیوندی همچنین با برخی از زائران مراجعه‌کننده برای دریافت خدمات به مراکز امداد جاده‌ای هلال‌احمر گفت‌وگو و برخی را معاینه و ویزیت کرد. او با اشاره به فعالیت ۱۰۶ پایگاه امدادی ثابت، سیار و قرارگاه‌های موقت درمانی در خراسان رضوی گفت: «علاوه بر فعالیت یک‌هزار و ۴۶۰ نیرو و عضو داوطلب و نجاتگر هلال‌احمر استان خراسان رضوی از ۲۶ مهرماه تا یک روز پس از شهادت امام رضا (ع)، هلال‌احمر خراسان شمالی نیز آماده ارایه خدمت به زائران حرم رضوی است.»
به گفته پیوندی ارایه خدمت به زائران در طرح‌هایی مانند اربعین و همسفران خورشید در محور مشهد داوطلبانه و مبتنی بر عشق و ارادت به ائمه معصومین(ع) بوده و موجب برکت کار هلال‌احمر است. خوشبختانه همه ساله بر میزان زائران امام حسین(ع) در اربعین و زائران حضرت رضا(ع) افزوده می‌شود و امسال شمار زائران در مجموع به حدود پنج میلیون نفر رسیده که بیش از ۵۰۰‌هزار نفر آنها زائر پیاده هستند. رئیس جمعیت هلال‌احمر اظهار امیدواری کرد که زائران و مسافران به‌خصوص در این ایام بدون هیچ حادثه‌ای و با آرامش، ایمنی و سلامت کامل به مقصد برسند.

آماده‌باش هلال‌احمر در شرایط ناپایدار جوی

دکتر پیوندی که در حاشیه این سفر به‌صورت تصویری با سرپرست معاونت عملیات سازمان امداد و نجات گفت‌وگو می‌کرد با هشدار نسبت به وضع ناپایدار جوی در روزها و هفته‌های آینده، گفت: «نیروهای جمعیت باید برای امدادرسانی در هر شرایطی آماده باشند.» رئیس جمعیت هلال‌احمر گفت: «براساس اطلاعاتی که در زمینه وضع بارشی امسال داریم، قبلا هم هشدار داده شد که ۶ ماهه دوم امسال پربارش خواهد بود و به همین دلیل تلاش گسترده‌ای برای آماده‌سازی نیروها آغاز شد تا همه امکانات لجستیکی و عملیاتی برای نیروها فراهم و برنامه مدون و مشخصی برای مقابله با حوادث احتمالی در نظر گرفته شود.»
حامد سجادی، سرپرست معاونت عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هم در این ارتباط تصویری با ارایه اطلاعاتی درباره امدادرسانی در آبگرفتگی‌های روزهای گذشته در استان‌های مختلف کشور گفت: «بر اساس اخطاریه‌ای که از روز جمعه صادر شده است، به احتمال زیاد بیش از ۲۳ استان کشور و ازجمله هر سه استان خراسان شمالی، جنوبی و رضوی با بارندگی مواجه خواهند بود و با توجه به این اخطاریه، به هلال‌احمر استان‌ها آماده‌باش داده‌ایم و از نیروها خواسته‌ایم برای امدادرسانی آمادگی کامل داشته باشند. بر اساس این گزارش، گستره جغرافیایی طرح همسفران خورشید شهرهای مشهد، بجستان، بردسکن، سبزوار، جوین، جغتای، کاشمر، نیشابور، مه‌ولات، تربت حیدریه، خواف، رشتخوار، درگز، گناباد، قوچان و فیروزه است که در آن به زائران حرم رضوی امدادرسانی می‌شود.»

افزایش 10‌درصدی خدمت‌رسانی
به زائران حرم رضوی نسبت به‌ سال گذشته

مجتبی احمدی، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به این طرح عنوان کرد: «یک‌هزار و ۴۶۰ نیروی این جمعیت شامل داوطلب، نجاتگر، امدادگر و جوانان عضو هلال‌احمر استان هستند که در ۱۰۶ پایگاه و در اجرای ششمین طرح همسفران خورشید به زائران پیاده دهه پایانی صفر خدمات دهی می‌کنند.» او با اشاره به پیش‌بینی ورود ۵۰۰‌هزار زائر پیاده به کلانشهر مشهد اظهار داشت: «نیروهای در نظر گرفته شده برای ارایه خدمت به زائران در ‌سال جاری نسبت به پارسال ۱۰‌درصد افزایش داشته است.»
او گفت: «با توجه به تأکید نیروی انتظامی بر لزوم تردد زائران پیاده در مسیرهای مخالف حرکت خودروها در جاده‌ها به منظور جلوگیری از خطرات و حوادث احتمالی، حرکت کاروان‌های زائران پیاده رضوی در شب و ساعات تاریکی هوا ممنوع شده است.»
طرح ملی همسفران خورشید از ‌سال 93 آغاز شده و امسال ششمین ‌سال اجرای این طرح را به همت تلاشگران جمعیت هلال‌احمر پشت سر گذاشتیم؛ طرحی که در ایام دهه شفاعت و اربعین حسینی تا شهادت امام رضا(ع) در سطح استان اجرا می‌شود. گفتنی است پارسال نیز بیش از ۳۰۰‌هزار زائر پیاده در این ایام به مشهد سفر کردند. ‌سال گذشته در همین بازه زمانی یک‌هزار و ۴۰۶ نفر نجاتگر، امدادگر، داوطلب و جوان جمعیت هلال‌احمر برای خدمت‌رسانی به مسافران و زائران حضور داشتند و امسال با توجه به ثبت‌نام‌های انجام‌شده انتظار می‌رود آمار منابع انسانی و خدمات تا ۱۰‌درصد افزایش داشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *