دسته‌ها
جهان

شلیک به کُردها با فسفر سفید

چند هفته پیش، بمب‌های هوایی و توپخانه‌ای ترکیه و شبه‌نظامیان عرب هم‌پیمانش بر سر مردم شهر رأس‌العین در شمال سوریه فرود آمد. پس از آن، تصاویر کودکانی هم منتشر شد که پوست تن‌شان سوخته بود و فریاد می‌کشیدند.
گفته می‌شود مهمات به‌کار گرفته‌شده حاوی فسفر سفید بوده ‌است؛ ماده‌ای شیمیایی که می‌تواند با قرار گرفتن در معرض هوا، با دمای ٢٦٠٠ سانتیگراد بسوزد. حمیش برتون گوردون، رئیس پیشین واحد تسلیحات شیمیایی ارتش انگلیس به خبرنگار «نیوزویک» گفته است: «این (فسفر سفید) سلاح وحشتناکی است که می‌تواند همه چیز را روی زمین بسوزاند و باعث ترس و وحشت مردم شود.»اریک تولِفسِن، رئیس بخش آلودگی تسلیحات در کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ نیز به «نیوزویک» می‌گوید: «(سوزش ناشی از این سلاح) بسیار دردناک است. من به کمک مصدومان و مجروحان این حوادث رفته‌ام و از نزدیک شاهد بوده‌ام که این سلاح بسیار مخرب است. تا عمق جان را می‌سوزاند و آثار آن بسیار شدید است.»یکی از اعضای دیده‌بان حقوق بشر که مقاله‌ای در مورد آثار سوزانندگی فسفر سفید نوشته، می‌گوید: «حتی قربانیانی که از صدمات اولیه نجات پیدا می‌کنند، ممکن است دچار دردهای زیاد، عفونت شدید، از کار افتادن اندام‌ها و پایین آمدن مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها شوند. آنها احتمالا دچار معلولیت‌های جسمی، آسیب‌های روانی و ناتوانی برای حضور در جامعه می‌شوند.»
گرچه استفاده از فسفر سفید علیه غیرنظامیان می‌تواند جنایت جنگی محسوب شود، اما معمولا این‌گونه نیست. این امر، به این دلیل است که قوانین پذیرفته‌شده بین‌المللی در مورد جنگ، توسط نمایندگان دیپلماتیک نظامیان تبیین شده‌ است و غالبا قوانین استفاده از سلاح‌ها براساس اولویت‌بندی اهداف نظامی تعیین می‌شود. قوانین حاکم بر استفاده از فسفر سفید، ازجمله فاحش‌ترین این موارد است.

قوانین فسفر سفید یعنی ترکیه تنها نیست
قابلیت شیمیایی فسفر سفید در سوزاندن و تولید حرارت شدید، این ماده شیمیایی را به سلاح موثری در روشن کردن میدان جنگ و همچنین انتشار و تولید دود برای مخفی کردن حرکت نیروهای زمینی تبدیل کرده است. به دلیل سودمندی این سلاح، قوانین زیادی برای حفظ استفاده از فسفر سفید وجود دارد.
از سوی دیگر، «تولِفسِن»، رئیس بخش آلودگی تسلیحات در کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ می‌گوید: «معمولا فسفر سفید جزو مواد شیمیایی ذیل کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی نیز به حساب نمی‌آید.»
تولِفسِن می‌افزاید: «فسفر سفید در اغلب انبارهای تسلیحاتی عُرفی در سراسر جهان وجود دارد و به منظور تولید دود، در عقب‌نشینی یا بازیابی نیروها در میدان جنگ، استفاده می‌شود. همچنین به دلیل این‌که فسفر سفید در صورت مجاورت با هوا دمای بسیار زیادی تولید می‌کند، می‌تواند به‌عنوان سلاحی برای مختل کردن تسلیحات دشمن، که با مادون قرمز و دوربین‌های حرارتی کار می‌کنند، به کار گرفته شود.»
در نتیجه، فسفر سفید معمولا ذیل پروتکل سوم کنوانسیون سلاح‌های متعارف قرار می‌گیرد. پروتکل سوم، به شکل ضعیفی مانع هدف قرار دادن غیرنظامیان با سلاح‌های آتش‌زا، خصوصا آنهایی که قدرت سوزانندگی شدید دارند، می‌شود؛ گرچه تسلیحاتی را که آتش و دود تولید می‌کنند و منجر به آسیب‌های مشابهی می‌شوند، صراحتا ممنوع نمی‌کند.
به همین دلیل است که از ٩٠‌سال پیش که کنوانسیون ژنو به تصویب رسید، فسفر همچنان به‌طور گسترده‌ به کار گرفته می‌شود. آمریکا نیز در ‌سال ٢٠٠٤، در فلوجه عراق از فسفر سفید استفاده کرده بود. مطالعه‌ای که در ‌سال ٢٠١٠ صورت گرفت، آثار سقط جنین و سرطان را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که تبعات آن از آثار ناشی از بمب اتم در هیروشیما و ناکازاکی بیشتر است. اسراییل نیز در جنگ ٢٠٠٨-٢٠٠٩ علیه غیرنظامیان فلسطینی از مهمات حاوی فسفر سفید استفاده کرده بود.
سازمان ملل از تحقیقات امتناع می‌کند
ترکیه تاکنون همه اتهامات را در مورد استفاده از فسفر سفید در حملات اخیرش به شمال سوریه رد و ادعا کرده است که این حملات از سوی تروریست‌ها و به منظور بی‌اعتبار کردن «دقت و موفقیت» ارتش ترکیه صورت گرفته است. هیچ‌یک از عکس‌های حملات رأس‌العین که در نیوزویک یا تایمز لندن منتشر شده، از سوی کسی به چالش کشیده نشده است، اما رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به‌طور کلی ادعا کرده گزارش‌هایی که در مورد استفاده از فسفر سفید منتشر شده است، «خبرهای دروغ» است. سخنان مشابهی هم از سوی وزرای او در کابینه دولت در روزنامه‌ها و رسانه‌های تصویری مطرح شده است. بسیاری از حساب‌های کاربری توییتری ملی‌گرا نیز با رد این اتهامات ادعا کرده‌اند که ترکیه هیچ دسترسی‌ای به سلاح‌های شیمیایی ندارد.کاخ سفید، وزارت دفاع آمریکا، وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه و مقامات اتحادیه اروپا هنوز واکنشی به درخواست نیوزویک برای مصاحبه در این مورد نشان نداده‌اند. سازمان منع سلاح‌های شیمیایی که مورد حمایت سازمان ملل است، پیشتر تأیید کرده بود که از اتهامات علیه ترکیه آگاه شده است و گفته بود که این سازمان درحال «جمع‌آوری اطلاعات درباره استفاده احتمالی از سلاح‌های شیمیایی» است.با این حال، یکی از سخنگویان این سازمان به نیوزویک گفته است این سازمان درباره این مسأله تحقیق نمی‌کند و صرفا «شرایط را زیر نظر دارد». تایمز لندن نیز روز یکشنبه، گزارش داده که بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نه‌تنها درحال تحقیقات نیستند، بلکه حتی از دادن نمونه‌های پوست غیرنظامیان مصدوم و مظنون به سوختگی با فسفر سفید نیز امتناع و ادعا می‌کنند که این موضوع فراتر از مسئولیت آنهاست. این بدان معناست که نمونه‌هایی که توسط تیم‌های پزشکی کُرد گرفته و برای تحقیقات به اربیل در شمال عراق ارسال شده است، در سردخانه‌های آن‌جا رها شده ‌است.
هیچ‌کس نمی‌خواهد در این مورد تحقیق شود
متخصصان در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به روزنامه تایمز لندن گفته‌اند که برخی از سفارتخانه‌های کشورهای عضو ناتو به این سازمان گفته‌اند، رویکرد آنها باید عدم مداخله در این موضوع باشد. برتون گوردون به نیوزویک گفته است: «به خاطر نتایجی که ممکن است از تحقیقات حاصل شود، هیچ‌کس نمی‌خواهد در این مورد تحقیق شود.» او که پس از ٢٣‌سال حضور در بخش تسلیحات شیمیایی ارتش انگلیس، حالا هشت سال است که در گروه‌هایی نظیر سازمان منع تسلیحات شیمیایی، صلیب‌سرخ و دیده‌بان حقوق بشر و گروه‌های دیگر در سوریه فعالیت می‌کند، سعی می‌کند به مصدومان حملات شیمیایی کمک کند. او همچنین به این آژانس‌ها کمک می‌کند تا مکانیسم‌هایی را برای جمع‌آوری شواهد پیدا کنند. برتون گوردون می‌گوید: «گمان می‌کنم یکی از چیزهایی که مردم نگران آن هستند، این موضوع است که ترکیه درحالی مسئول این حملات شیمیایی است که یکی از اعضای ناتو است.»

از مجتبی پارسا

روزنامه‌نگار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *