دسته‌ها
تیتر یک رویداد

نطق اعتراضی، بدون تاریخ، بدون امضا

دیروز نماینده‌های مجلس باز هم شاهد روش اعتراضی عجیب و البته نه چندان جدید توزیع بیانیه بدون نام و امضا بودند، بیانیه‌ای که به شبنامه معروف است. ماجرا جایی خبری شد که مصطفی کواکبیان، نماینده مردم تهران، در تذکری به هیأت‌رئیسه گفت: ‌ «امروز در مجلس برگه‌ای توزیع شد که در آن این‌گونه نشان داده شده بود که رهبری و رئیس‌جمهوری در نقطه مقابل هم هستند. هیأت‌رئیسه اجازه ندهد که سخنانی تقطیع‌شده از رئیس‌جمهوری و مقام معظم رهبری در کنار هم گذاشته شود و نشان دهند که ضد یکدیگر عمل می‌کنند. دستور دهید این موضوع پیگیری شود.» علی لاریجانی، رئیس مجلس، هم در جواب او قول رسیدگی موضوع را داد اما ماجرا به همین‌جا ختم نشد. در حالی ‌که خیلی‌ها مشغول پیداکردن جریان توزیع‌کننده و نویسنده شبنامه بودند، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، عضو هیأت‌رئیسه مجلس اسم نویسنده بیانیه را اعلام کرد. او گفت: «آقای ذوالنوری، نماینده قم، بیانیه‌ای را درباره‌ سخنان روز گذشته آقای روحانی در یزد تنظیم کرده بود که برای توزیع باید به تأیید هیأت‌رئیسه می‌رسید و من به‌ عنوان مسئول اداری این کار اجازه توزیع این بیانیه را دادم البته در نظر داشته باشید که صدور مجوز توزیع بیانیه‌ها و نامه‌ها در صحن علنی مجلس از سوی هیأت‌رئیسه به معنی تأیید آنها نیست.»

محتوای بیانیه چه بود؟
به همان سرعتی که اسم نویسنده بیانیه بدون امضا دیروز در مجلس افشا شد، تصویر نامه هم به شبکه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌ها رسید. در متن این بیانیه تلاش شده بود که حرف‌های دو روز پیش رئیس‌جمهوری در یزد در تضاد با حرف‌های رهبری نشان داده شود. در بخش‌هایی از بیانیه هم به ماجرای واکنش روحانی به شعارهای دسته‌ای از حاضران در سخنرانی یزد اشاره شده بود. نویسنده بیانیه آنجا را که روحانی به مردم گفته بود: «این صدای همه شما نیست» و «نگذارید خواست آمریکا (تفرقه) از دهان عده‌ای معدود خارج شود» آورده و نوشته بود که این واکنش رئیس‌جمهوری برای متشنج کردن فضا و ایجاد درگیری در میان مردم بوده است.
نظر خودش بود
روشن‌شدن اسم نویسنده بیانیه علیه رئیس‌جمهوری و به میان‌آمدن نام مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی به ‌عنوان نویسنده، نه‌ تنها غائله را ختم نکرد بلکه واکنش‌های تندتری هم در پی داشت؛ مثلا جلال میرزایی، عضو کمیسیون انرژی مجلس، در این مورد گفت: «تخریب رئیس‌جمهوری در جلسه علنی و پخش بیانیه در راستای اختلاف‌افکنی‌ها در یزد و همان خط نفاق و نفوذی است که در آستانه انتخابات به دنبال برهم زدن‌ آرامش در کشور است.» او ادامه داد: «اینکه در نحوه اداره کشور بین دو جناح اختلاف نظر باشد یا اینکه بین مجلس و دولت از یک سو و دیگر نهادهای قانونی از سوی دیگر اختلاف نظر وجود دارد، شکی نیست. اینکه عده‌ای به دنبال این هستند این اختلاف نظرها را بهانه‌ای برای اختلاف‌افکنی و القای تقابل کنند، باید محل تشکیک باشد و کسانی که مدعی یافتن خط نفوذ هستند، باید در اینجا به دنبال خط نفوذ باشند. خط نفوذ را باید در جلسه دیروز رئیس‌جمهوری در یزد دید که عده‌ای تلاش داشتند جلسه مقام دوم کشور را به چالش بکشند.»
علیرضا رحیمی، نماینده تهران در مجلس هم در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت: «توزیع بیانیه بی‌هویت علیه رئیس‌جمهوری در صحن مجلس اعتراض شدید نمایندگان در تخلف از مصوبه هیأت‌رئیسه مجلس (مشخص‌بودن تهیه‌کننده هر بیانیه) را در پی داشت.» او در توییتی دیگر نوشت: «مخالفان دولت مطالبه شفافیت توسط رئیس‌جمهوری را تقابل با رهبری عنوان کرده‌اند.» عضو هیأت‌رئیسه مجلس گفته است که این موضوع را در اولین جلسه هیأت‌رئیسه مطرح خواهد کرد. یوسف نژاد که نام نویسنده بیانیه را خبری کرده بود هم در گفت‌وگویی دیگر اعلام کرد: «آنچه بین نمایندگان توزیع شد، بیانیه نبوده و اظهارنظر شخصی یک نماینده بوده که در مجلس پخش شده است.»
فاطمه ذوالقدر از اعضای فراکسیون امید هم واکنش تندی به موضوع بیانیه نشان داد و گفت: «متاسفانه بیانیه‌ای که داده شده در جهت ایجاد تفرقه است؛ در حالی‌ که ما در این شرایط باید دنبال اتحاد و وحدت باشیم و سه قوه با همدیگر همکاری داشته باشند.» او ادامه داد: «به نظر من نباید در این شرایط دنبال اختلاف بگردیم و مثلا بگوییم اینجا تناقض دارد. باید مواضع را به همدیگر نزدیک کنیم و دنبال وحدت باشیم؛ تا بتوانیم برای تحقق اهداف خودمان که کمک به وضع اقتصادی و برطرف‌کردن فساد است، به همدیگر کمک کنیم. انتشار بیانیه و شبنامه مشکلی از کشور حل نمی‌کند و تنها دستاورد آن تفرقه است. اگر فسادی هست، همه با هم کار کنیم که به نحو احسن با آنها برخورد شود و بتوانیم این موضوع را برطرف کنیم.»
روش سابقه‌دار
اگرچه سروصدای توزیع بیانیه بدون نام و امضا در مجلس هنوز ادامه دارد اما واکنش‌های تند نماینده‌ها و افکار عمومی به این روش به معنی جدیدبودن آن نیست قبلا هم بارها بعضی از نماینده‌های مجلس که اغلب آنها به یکی از جبهه‌های سیاسی تعلق داشتند از این روش استفاده کرده‌ بودند، مثلا نه ‌تنها در اولین ‌سال دولت روحانی علیه وزرای پیشنهادی او در مجلس شبنامه منتشر شد بلکه بعدتر در ماجرای تصویب برجام، رأی اعتماد به سلطانی‌فر و بعدتر بررسی لوایح چهارگانه بیانیه‌ها و اطلاعیه‌هایی به دست نماینده‌های مجلس می‌رسید که تاریخ و امضای مشخصی نداشت و این موضوع دست نویسنده‌ها برای زدن انواع اتهام‌ها را به چهره‌های مختلف باز می‌گذاشت. اتهام‌هایی که برای مدتی نقل محافل سیاسی می‌شدند و عده‌ای از نماینده‌ها هم به ماجرا اعتراض می‌کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *