دسته‌ها
جهان

دومین رئیس‌جمهوری خودخوانده در آمریکای جنوبی

«جنینه آنی‌یس»، سنانتور راستگرای بولیوی، پس از استعفای اوو مورالس، خود را رئیس‌جمهوری موقت بولیوی نامید. با وجود اینکه پارلمان به خاطر غیبت برخی از اعضا به حد نصاب نرسید، اما آنی‌یس ٥٢ساله اعلام کرد که او رئیس‌جمهوری موقت این کشور است. حتی برخی از هم‌حزبی‌های آنی‌یس نیز جلسه پارلمان را بایکوت کردند. آنی‌یس سمت معاون دومی مجلس سنای بولیوی را برعهده دارد. جنبش «به سوی سوسیالیسم» در پارلمان این کشور که از حامیان مورالس به شمار می‌آیند، این اقدام را غیرقانونی اعلام کرده و در این جلسه شرکت نکرد. حدود ١٠٠نفر از منتقدان خانم آنی‌یس علیه اقدام او در اعلام ریاست‌جمهوری، تجمع کردند و آن را غیرقانونی نامیدند. «خولیو چیپانا»، یکی از این افراد به گاردین گفته است: «او (جنینه آنی‌یس) خود را رئیس‌جمهوری نامیده، درحالی ‌که حتی دارای حد نصاب پارلمان هم نیست. او به هیچ‌وجه نمایندگی ما را نمی‌کند.» با این حال، آنی‌یس روز سه‌شنبه پس از اعلام این موضوع، گفت: «من اقدامات لازم برای آرام‌کردن کشور را انجام خواهم داد.» او سپس دست بر انجیل گذاشت و برای وفاداری به کشور سوگند یاد کرد. او همچنین قول داده که انتخابات را در کوتاه‌ترین زمان ممکن، برگزار کند. طبق قانون اساسی بولیوی، انتخابات ریاست‌جمهوری باید ظرف ۹۰روز پس از استعفای رئیس دولت برگزار شود. بلافاصله پس از اعلام رئیس‌جمهوری از سوی جنینه آنی‌یس، اوو مورالس، رئیس‌جمهوری مستعفی که تحت فشار پلیس و نیروهای نظامی، مجبور به استعفا و فرار به مکزیک شد، در پیامی به این واقعه، واکنش نشان داد. او در ابتدا از مکزیک به خاطر «نجات‌دادن جانش» تشکر کرد و دوباره ادعا کرد که رقبایش با کودتا او را مجبور به ترک کشور کرده‌اند. مورالس همچنین ادعا کرد که پیش از استعفایش در روز یکشنبه، یکی از اعضای ارتش پیامی را به او نشان داده بود که حاکی از این بود که برای سر مورالس، ٥٠‌هزار دلار جایزه تعیین کرده‌اند. مورالس گفت: «من گمان می‌کردم که دیگر دوران تبعیض و تحقیر به پایان رسیده است، اما گروه‌های جدیدی سربرآوردند که هیچ احترامی برای زندگی و حتی سرزمین مادری قایل نیستند. این هم درس دیگری است که باید آن را آموخت.» مورالس پس از فرار از بولیوی به مکزیک، با هواپیمای ارتش مکزیک، مورد استقبال «مارسلو ابرارد» وزیر خارجه این کشور قرار گرفت. مورالس پس از پیاده‌شدن از هواپیما با «ابرارد» به گرمی دست داد و آنها یکدیگر را در آغوش کشیدند.

مورالس در مکزیک از ریاست‌جمهوری‌اش دفاع کرد
مورالس در این سفر به همراه «گارسیا لینه‌را» معاون خود وارد مکزیک شد. او گفت: «من و گارسیا لینه‌را همواره بر این باور بوده‌ایم که صلح تنها با عدالت اجتماعی همراه است… و این کودتا نمی‌تواند ایدئولوژی ما را تغییر دهد.» با این حال مورالس قول داد که این، پایان دوران سیاسی او نیست، اما هیچ حرفی از برنامه‌های آینده خود اعلام نکرد. بلافاصله پس از اقدام جنینه آنی‌یس، اوو مورالس در توییتی اعلام کرد که این اقدام، یکی از «فجیع‌ترین» کودتاهای تاریخ است:   «هوشمندانه‌ترین و فجیع‌ترین کودتای تاریخ رقم خورده است.» مورالس در توییت دیگر که روز دوشنبه منتشر کرده بود، نوشت: «از اینکه کشورش را به‌ دلایل سیاسی ترک می‌کند، ناراحت است، اما تأکید کرد که «به زودی با انرژی و قدرت بیشتری» برمی‌گردد.» یورونیوز در گزارشی نوشته است که بولیوی با رهبری اوو مورالس یکی از بالاترین رشد‌های اقتصادی در آمریکای جنوبی را در سال‌های گذشته تجربه کرد و در سه دوره ریاست‌جمهوری او، میزان فقر در این کشور به نصف کاهش یافت. با این حال عزم او برای رهانکردن قدرت و تلاش برای پیروزی در چهارمین دوره انتخابات پایگاه او را در میان برخی از متحدانش، حتی در بین بومیان بولیوی ضعیف کرد. مورالس نزدیک به ۱۴‌سال بر مسند ریاست‌جمهوری بولیوی تکیه زده بود.
خیابان خوابی در شب اول اقامت در مکزیک
اوو مورالس تصویری از خیابان‌خوابی و آوارگی خود در مکزیک منتشر کرده است. اقدامی که دستمایه تمسخر او با به راه‌افتادن ‌هشتگ «چالش‌قربانی» در شبکه‌های اجتماعی شده است. مورالس روز سه‌شنبه با انتشار تصویری از خود در توییتر، مدعی شد که نخستین‌شب را پس از گریز از بولیوی بدون سرپناه و در حاشیه خیابان‌های مکزیکوسیتی سپری کرده است. رئیس‌جمهوری مستعفی بولیوی، با انتشار این عکس از نیروهای امنیتی تحت امرش به خاطر محافظت و کمک به خروج او از بولیوی تشکر کرد و با دریغ و افسوس خطاب به مردم کشورش نوشت: «این وضع کنونی من است؛ در این وضع دوران رهبری‌ام را مرور می‌کنم.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *