دسته‌ها
اقتصاد تیتر یک

تاثیر تورمی بنزین ٤ درصد در سال است

ساعت ٢٤ جمعه‌شب، صداوسیما خبر سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت سوخت را منتشر کرد. این خبر در دقایق اولیه به سرعت در فضای مجازی چرخید و البته خیلی‌‌ها آن را باور نکرده و تصور می‌کردند که دوباره مثل دفعه‌های قبل پای شایعه درمیان است. این ابهام مدت زیادی طول نکشید و بسياري از ديگر رسانه‌های رسمی به سرعت خبر را منتشر کردند. قابل پیش‌بینی بود که این اتفاق به مذاق مردم چندان خوش نیاید. وزیر صنعت: و البته بلافاصله پس از انتشار خبر صف‌های طولانی بنزین در تهران تشکیل شد. با این حال دولت اعلام کرد که افزایش قیمت سوخت بر اساس تصمیم شورای‌عالی سران سه قوه بوده و برای ترمیم قدرت خرید مردم کمک‌های مالی علاوه بر یارانه نقدی برای ١٨میلیون خانوار درنظر گرفته است. با تایید خبر افزایش قیمت بنزین، این‌بار رشته توییت‌ها و استوری اینستاگرام ایرانی‌ها رنگ و بوی نگرانی برای جهش دوباره قیمت‌ها گرفت. با وجود این، کارشناسان اقتصاد و مدیران ایرانی معتقدند جای نگرانی زیادی وجود ندارد و بنزین نمی‌تواند شوک بزرگی به بازار سایر کالاها وارد کند.

تأثیر تورمی بنزین در قیمت کالا ٤درصد است
بهای بنزین به صورت سهمیه‌ای ١٥٠٠ تومان و نرخ آزاد آن سه‌هزار تومان تعیین شد. البته حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز گذشته  در دیدار برخی اعضای دولت و مسئولان کشور گفته بود افزایش قیمت سوخت به نفع اقتصاد کشور و مردم است، زیرا برخی معتقد بودند که قیمت انرژی در ایران با قیمت آن در کشورهای منطقه فاصله زیادی دارد که این موضوع موجب ایجاد مفاسدی از جمله قاچاق است. روحانی توضیح داده بود که برخی به او توصیه کرده بودند برای از بین‌بردن این معضل باید قیمت سوخت با کشورهای همسایه برابر شود که دولت با آنها مخالفت کرده  و اجازه نداده است که قیمت بنزین به لیتری پنج‌‌هزار تومان برسد، زیرا اعتقاد داشت که این موضوع بار تورمی دارد.  با این حال احتمال موج جدید گرانی‌ها مهم‌ترین نگرانی مردم پس از شنیدن افزایش قیمت سوخت است. آنها می‌گویند که با افزایش قیمت بنزین، بهای انواع کالا و خدمات دوباره صعودی می‌شود اما این نگرانی تا چه اندازه جدی است؟ رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت هرگونه افزایش قیمت کالا به بهانه رشد نرخ بنزین را رد می‌کند و می‌گوید: «وزارتخانه تحت مدیریت او به‌شدت با این موضوع برخورد می‌کند.» او توضیح داده است: «ناوگان حمل‌ونقل کالا با گازوییل کار می‌کنند و قیمت گازوییل افزایش نداشته است، بنابراین هیچ کسی حق ندارد به بهانه افزایش کرایه حمل‌و‌نقل بار، قیمت کالاها را گران کند.»
او در ادامه توضیح داده است: «ذخایر کالاهای ما در بهترین حالت ممکن است و افزایش قیمت بنزین روی قیمت تمام‌شده کالاها از نظر تولید، تقریبا اثر ناچیزی دارد، زیرا قیمت این کالاها بیشتر متأثر از حمل‌ونقل بوده و عمده حمل‌ونقل نیز با سوخت گازوییل انجام می‌شود.»
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی هم اعلام کرد: «محاسبات اداره بررسی‌های اقتصادی بانک مرکزی نشان می‌دهد که تأثیر افزایش قیمت بنزین در تورم، در حدود چهارواحد درصد در سال خواهد بود.» سیامک قاسمی، کارشناس اقتصاد هم در توییترش نوشته است که افزایش قیمت بنزین مانند جهش قیمت دلار به بازار کالا و خدمات شوک وارد نمی‌کند و درصد کمی قیمت‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.»
بنزین کرایه مسافران را ١٠‌درصد گران‌تر می‌کند
در این میان کارشناسان حمل‌ونقل معتقدند که افزایش قیمت سوخت بیشتر روی حمل‌و‌نقل مسافر تأثیر دارد تا قیمت کالا.  مسعود پل‌مه، رئیس فدراسیون حمل‌ونقل اتاق بازرگانی به «شهروند» می‌گوید: «با تعیین قیمت سه‌هزار تومان برای هر لیتر بنزین، باید هزینه دریافتی از مسافر درمسیرهای شهری ١٠درصد و بین‌شهری ٨درصد بیشتر شود، اما در ایران بار روانی ناشی از افزایش قیمت بنزین همیشه بیشتر از اثر واقعی آن است.»
رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی هم به نوعی گفته‌های این کارشناس حمل‌ونقل را تأیید می‌کند و به «شهروند» می‌گوید: «سهم بنزین در سبد هزینه های خانوار کمتر از ١٥درصد است اما متاسفانه اقتصاد ما یک اقتصاد هیجانی و التهابی است و همین مسأله موجب شده که میزان تأثیر افزایش قیمت بنزین در جامعه بسیار بیشتر از مقدار واقعی آن نشان داده شود.»
کرایه مسافران فعلا گران نمی‌شود
از قیمت کالا که بگذریم دیروز اتحادیه‌های حمل‌ونقل مسافر اعلام کردند اجازه افزایش کرایه را به ناوگان‌شان نمی‌دهند و البته دولت اعلام کرد تنها به شرطی به تاکسی‌های آنلاین سهمیه بنزین سایر رانندگان تاکسی را می‌دهد که نرخ‌های مصوب وزارت کشور را برای کرایه‌شان لحاظ کنند. اتحادیه تاکسیرانان و متولیان تاکسی‌های آنلاین هم  اعلام کرده‌اند افزایش قیمت بنزین روی کرایه خودروهای درون شهری تأثیر نمی‌گذارد و البته درباره خودروهای عمومی برون شهری هم همین مطلب عنوان شده است.
«فعلا قرار نیست کرایه خودروهای سواری بین شهری افزایش یابد.» داریوش باقرجوان، مدیرکل مسافری سازمان راهداری می‌گوید خودروهای کرایه مسافری جاده‌ای پیش از اعمال سهمیه‌بندی بنزین نیز مشمول دریافت سهمیه بودند و این اصلاح نرخ تأثیری در افزایش کرایه آنها نخواهد داشت. به گفته او، میزان مصرف سوخت مجموع خودروهای کرایه جاده‌ای(۳۵ تا ۳۶‌هزار دستگاه) کمتر از یک‌درصد مجموع مصرف کل خودروهای سواری در جاده‌هاست‌.  او تلویحا از احتمال در نظر گرفتن سهمیه مازاد برای حمل‌ونقل عمومی خبر داده و گفته است که  تا پایان آبان ماه منتظر می‌مانیم تا تصمیمات مورد نظر گرفته شود، چون احتمال دارد سهمیه سوخت خودروهای سواری کرایه عمومی با سهمیه سایر خودروها متفاوت باشد و به صورت اختصاصی در نظر گرفته شود.
با وجود این، رئیس کنفدراسیون حمل‌ونقل اتاق بازرگانی  می‌گوید گرانی بنزین نرخ بلیت پرداختی هر مسافر را در مسیرهای بین شهری ٨‌درصد بیشتر می‌کند.  او می‌گوید: «شاید درحال حاضر که میزان مسافرت‌های بین جاده‌ای به کمترین میزان خود رسیده است کرایه دریافتی  از مسافر تغییری نکند، اما به‌طور قطع نمی‌توان جلوی افزایش قیمت بلیت اتوبوس در ماه‌های آینده را  گرفت.»
این موضوع درحالی رخ می‌دهد که گفته می‌شود برخی رانندگان به صورت خودسرانه کرایه‌هایشان را افزایش داده‌اند و  با وجود این‌که تنها یک روز از اعلام نرخ‌های جدید بنزین سپری می‌شود،  قیمت کرایه تاکسی در برخی از مسیرها تا ٥٠‌درصد هم بیشتر شده است.

مهمترین تصمیماتی که برای قیمت سوخت گرفته شده است، کدامند؟
بنزین در چند سطر

افزایش قیمت سوخت دیروز موجی از اخبار متفاوت را به دنبال داشت که در ادامه به خلاصه‌ای از مهم‌ترین رویدادهای این حوزه می‌پردازیم:
قیمت بنزین سهمیه‌ای به لیتری ١٥٠٠ تومان، بنزین آزاد به لیتری ٣٠٠٠ تومان و بنزین سوپر به لیتری ٣٥٠٠ تومان رسید.
سهمیه خودروهای شخصی ٦٠ لیتر در ماه اعلام شده است. خودروهای دوگانه‌سوز تنها می‌توانند از ٣٠ لیتر در ماه بنزین یارانه‌ای استفاده کنند و رانندگان تاکسی از سهمیه ٤٠٠ لیتری بنزین در ماه برخوردار شده‌اند.
افرادی که کارت سوخت ندارند، می‌توانند بدون محدودیت با کارت سوخت جایگاهدار بنزین بزنند. البته قیمت بنزین برای آنها لیتری ٣٠٠٠ تومان محاسبه می‌شود.
متقاضیان برای دریافت کارت سوخت خود باید با در دست داشتن مدارک مالکیت خودرو و موتورسیکلت خود، پس از استعلام از سایت epolice.ir، به ادارات پست مراجعه کنند. به گفته مهدی مقصودی، مجری طرح کارت سوخت شرکت پست در روزهای غیرتعطیل تا ساعت ١٨ خدمات مربوط به دریافت کارت سوخت را انجام می‌دهد.
سهمیه بنزین افراد تا ٦ ماه در کارت سوخت‌شان ذخیره می‌شود و سهمیه ٦٠ لیتری از آبان ماه برای رانندگان لحاظ شده است.
کارت سوخت افراد برای دریافت بنزین سوپر غیرفعال است و افراد باید بنزین سوپر را با نرخ آزاد بزنند.
تاکسی‌های اینترنتی در صورتی که براساس نرخ مصوب وزارت کشور کرایه بگیرند، مشمول سهمیه سوخت سایر رانندگان تاکسی می‌شوند.
تاکسیرانی و تاکسی‌های آنلاین اعلام کرده‌اند تا اطلاع ثانوی افزایش کرایه ممنوع است.
قیمت گازوییل و CNG بدون تغییر است و قیمت سوخت هواپیماهای باری هم تغییری نداشته است.
دولت اعلام کرده است که ١٨‌میلیون خانوار معادل ٦٠‌میلیون نفر کمک‌های نقدی علاوه بر یارانه ٤٥‌هزار و ٥٠٠ تومانی دریافت می‌کنند. میزان پرداخت این کمک‌های نقدی به خانوارهای تک نفره ۵۵‌هزار تومان، دو نفره ۱۰۳هزار تومان، سه نفره ۱۳۸‌هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲‌هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵‌هزار تومان خواهد بود.
از هر خانواده حداکثر ٥ نفر کمک‌های حمایتی دولت را دریافت می‌کنند.
محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است که تا ١٠ روز آینده کمک‌های حمایتی دولت به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.
رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا نسبت به سوءاستفاده مجرمان فضای مجازی از طرح معیشتی دولت و سهمیه‌بندی بنزین هشدار داده و گفته است مردم به پیام‌هایی با موضوع‌هایی نظیر «ثبت‌نام برای طرح معیشتی»، «ثبت‌نام سهمیه یا کارت سوخت»، «افزایش سهمیه سوخت مسافربرهای اینترنتی» و … توجه نکنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *