دسته‌ها
تیتر یک جامعه

روز عجیب و برفی

پیش‌بینی‌ها از این قرار بود: برف و باران و کاهش دما. همین‌طور هم شد. صبح دیروز همزمان با سفیدپوش‌شدن تهران، برف در ٦ استان دیگر هم باریدن گرفت و در شمال و جنوب، باران بارید. بارش نیمه‌سنگین برف در تهران آلودگی هوا را با خود برد، ترافیک سنگین را ارزانی خیابان‌های این شهر کرد و بعد مسئولان شهرداری گفتند دلیل این شلوغی، موضوعی غیر از برف بوده است. دیروز برف، نوبت‌های عصر مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کرد و در استان‌های مازندران، ارتفاعات چالوس، سمنان، قم، کهگیلویه وبویراحمد و شمال استان فارس برف راه‌ها را گرفت. کارشناسان هواشناسی اما از قبل گفته بودند که «یک هفته پرخیر و برکت» در پیش است، هرچند احتمال می‌رود که جنوب‌غرب و نقاطی از جنوب کشور سیل جاری شود. عصر هم خبر آمد که امروز (یکشنبه) مدارس نوبت صبح و عصر تهران تعطیل است.

وضعیت سبز و سفید در تهران
با بارش اولین برف پاییزی در تهران، آلودگی رفته‌رفته کم شد و کیفیت هوای پایتخت در وضع سبز قرار گرفت. صبح دیروز بعد از یک هفته نارنجی (ناسالم برای گروه‌های حساس) در تهران، شاخص کیفیت هوا هم روی عدد ۶۸ قرار گرفت و هوای پایتخت سالم شد. اما کارِ برف و باران و باد بود که میانگین شاخص کیفیت هوا به عدد ٣٩ رسید و تهران پاکِ پاک شد. با این حساب تعداد روزهای پاک امسال پایتخت به ٢٥روز رسید و ١٧٨روز سالم، ٣٧روز ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز ناسالم برای همه در کارنامه آسمان تهران ثبت شد.
بر اساس آمار سامانه پایش کیفی هوای کشور ورامین همچنان در وضع ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت. به علاوه  ٦ ایستگاه در استان خوزستان در وضع ناسالم برای گروه‌های حساس، یک ایستگاه ناسالم و سه ایستگاه ناسالم برای گروه‌های حساس در مشهد، همچنین ایستگاه‌های میبد یزد، ارومیه، بانه کردستان و پلدختر هم در وضع ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشتند و باقی نقاط کشور در وضع زرد و سبز.
محصل‌ها تعطیل شدند
همه مدرسه‌های شهرستان پرديس در شرق تهران، که جاجرود، بومهن و شهر پرديس را دربردارد، بابت بارش برف در نوبت عصر دیروز تعطيل شدند و دانشگاه‌ها هم از این قاعده مستثنی نشدند. واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی کلاس‌های درس دیروز را به دلیل بارش برف تعطیل اعلام کرد. به دنبال بارش برف، کلاس‌های آموزشی مجتمع ولایت واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد هم در بعدازظهر دیروز تعطیل اعلام شد.
موجی که برف و باران آورد
بر اساس اعلام سازمان هواشناسی از امروز در مناطق وسیعی از کشور بارش برف و باران آغاز می‌شود و دمای هوا تا ۱۰ درجه سانتیگراد کاهش خواهد یافت. صادق ضیائیان، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور به مهر گفت: «در استان‌های ساحلی دریای خزر، بارش به صورت برف و باران ادامه می‌یابد و در برخی مناطق استان‌های اردبیل، زنجان، خراسان‌شمالی، شمال خراسان‌رضوی، همچنین در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی در استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان، بارش به صورت برف و باران پیش‌بینی می‌شود. علاوه بر این، در برخی مناطق غرب کشور و بخش‌هایی از مرکز کشور، بارش باران و برف و وزش باد و در مناطق جنوبی شامل بخش‌هایی از استان فارس و خوزستان، غرب هرمزگان، بوشهر، کهگیلویه وبویراحمد و نیز غرب و مرکز خلیج‌فارس، رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید رخ خواهد داد.» به گفته او، دمای هوا در نیمه‌شمالی کشور ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد کاهش خواهد یافت.
برف و باران از قبل پیش‌بینی شده بود. از روز بیست‌ویکم آبان‌ماه یعنی سه‌شنبه هفته گذشته. سازمان هواشناسی کشور برای نوار شمالی تهران در روز شنبه بارش برف پیش‌بینی کرده و مسئولانش گفته بودند که این بارش به تدریج تلطیف خواهد شد و در روز یکشنبه در نوار دامنه‌های البرز این بارش‌ها ادامه پیدا می‎کند. براساس اطلاعات سازمان هواشناسی موج بارشی از شمال کشور وارد شده و این بارندگی‌ها را به همراه داشته است: باران و برف در استان‌های ساحلی دریای خزر و همین‌طور در برخی مناطق استان‌های اردبیل، زنجان، خراسان‌شمالی، شمال خراسان‌رضوی و در دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان.
سازمان هواشناسی دیروز اعلام کرد که روند کاهشی دما ادامه دارد و در برخی مناطق کشور بارش باران و برف طی دور روز آینده برقرار خواهد بود و به تدریج با استقرار سامانه بارشی در مناطق جنوبی‌تر در برخی مناطق در غرب و بخش‌هایی از مرکز کشور بارش باران و برف و وزش باد و در مناطق جنوبی شامل بخش‌های از استان فارس و خوزستان، غرب هرمزگان، بوشهر، کهگیلویه وبویراحمد و نواحی غرب و مرکز خلیج‌فارس رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت رخ می‌دهد.
پیش‌بینی‌ها برای امروز (۲۶ آبان) از باران و برف همراه با وزش باد در سواحل دریای خزر و بخش‌هایی از غرب  و مناطق مرکزی کشور و رگبار باران همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقت در جنوب و جنوب‌غرب کشور در استان‌های خوزستان، بوشهر، فارس و نواحی غرب و مرکز خلیج‌فارس خبر می‌دهد. طی روز سه‌شنبه (۲۸ آبان) بارش در نوار غربی کشور به تدریج گسترش یافته و علاوه بر استان‌های واقع در سواحل دریای خزر، دامنه‌های البرز و بخش‌های از مرکز و جنوب کشور کشیده می‌شود. همچنین روز چهارشنبه بارش‌ها در نیمه‌شرقی کشور شدت خواهد یافت. براساس اعلام این سازمان سواحل دریای خزر به‌ویژه سواحل غربی آن تا دوشنبه (۲۷ آبان) و غرب و مرکز خلیج‌فارس تا سه‌شنبه (۲۶ تا ۲۸ آبان) مواج است.
صادق ضیاییان، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی به ایسنا گفته است که بارندگی‌های آغاز شده از آبان‌ماه تا نیمه خرداد ‌سال آینده ادامه خواهد داشت و بعد از این مدت تا پنج ماه بارندگی نخواهیم داشت.
غافلگیری‌ در کار نبود، بود
نخستین برف پاییزی از ساعات اولیه صبح دیروز شروع به باریدن کرد تا علاوه بر سفیدپوش کردن تهران، گره ترافیکی معابر را هم به شهروندان تهرانی نشان بدهد. در میان برف و ترافیک پیکان انتقادات به سمت شهردار تهران، پیروز حناچی بود. منتقدانی که معتقد بودند با وجود هشدارهای هواشناسی مبنی بر احتمال بارش برف از جمعه، شهرداری دوباره غافلگیر شده است، البته  حناچی در دفاع از عملکرد شهرداری و وضعیت ترافیک پایتخت ساکت نماند و در توییتی به مردم اعلام کرد: «از ابتدای بارش برف در مرکز کنترل ترافیک حضور دارم و بر روند برف‌روبی و بازگشایی معابر مناطق درگیر، نظارت دارم. در بعضی شریان‌های اصلی انسداد رخ داده که در تلاشیم با هماهنگی دستگاه‌ها آنها را بازگشایی کنیم.» غلامحسین محمدی، رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی شهرداری تهران هم ترافیک دیروز تهران را مرتبط با برف ندانست و اینگونه توییت کرد: «اگرچه همه‌چیز به بارش برف مرتبط نیست، اما تمام پرسنل شهرداری با هماهنگی سایر دستگاه‌ها در تلاش برای بازگشایی معابرند.»
تاخیر در بستن قرارداد با پیمانکاران برف‌روبی هم یکی دیگر از گمانه‌زنی‌ها برای غافلگیری شهرداری بود؛ گمانه‌زنی که مجید صالحی، مدیر روابط‌عمومی شهرداری منطقه یک آن را از اساس تکذیب کرد و گفت: «پس از اعلام هواشناسی درخصوص بارش برف در منطقه آمادگی لازم را برای برف‌روبی داشتیم، کیسه‌های شن در معابر گذاشته شده بود و مردم برای پاکسازی معابر هم از همان کیسه‌های شن استفاده کرده بودند، اما دلیل آنکه معابر اصلی با سرعت برف‌روبی نشدند، همزمانی سنگینی بارش برف با پیک ترافیکی صبحگاهی بود و ما امکان استفاده از ماشین‌های مکانیزه خود را برای برف‌روبی نداشتیم، بنابراین با نیروی انسانی در سطح معابر اقدام به برف‌روبی کردیم.»
دردسر تهرانی‌ها
گره ترافیکی در بعضی مناطق، تهرانی‌ها را به دردسر انداخت و باعث شد دوباره شهرداری سیبل انتقادات شهرواندن باشد؛ شهروندانی که واکنش‌شان به شرایط را در شبکه‌های اجتماعی منعکس کردند. مسعود یکی از کاربران توییتر در اینباره نوشت:   «از دوهفته پیش همه می‌دانستند برف می‌بارد. امروز برف آمد و در تمام خیابان‌ها برف نشسته و بسته شده، بیایید دسته‌جمعی تبریک و خداقوت بگوییم به شهرداری.» محمود هم در این باره توییت کرد: «حناچی دعا کرد باد بیاد آلودگی هوای تهران تمام شه؛ از صبح دعا می‌کنه برف قطع شه، همون آلودگی هوا برگرده.» جواد هم نوشت: «شهرداری تهران گفته برای شرایط برفی تمرین نداریم، سطح خیابان‌ها را از برف پاک می‌کنیم، دوباره برفی می‌شود، نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد. این حضرات شهرداری تهران از خط استوا اومدن ایران یا اینکه تهران برای اولین‌باره برف به خودش می‌بینه؟»
اصغر عطایی، مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران اما معتقد بود شهرداری غافلگیر نشده است: «معاونت خدمات شهری از شهریور ماه تمهیداتی را در نظر گرفت که شامل تجهیزات و ماشین‌آلات، برف‌‌روب، نمک‌پاش و محلول‌پاش بود که در اختیار همه مناطق‌اند. همچنین عوامل انسانی و آموزش‌دیده خدمات شهری  در تمامی مناطق مستقرند.»
اما محمود میرلوحی، عضو شورای شهر شرایط دیروز تهران را غافلگیری می‌داند. او به «شهروند» در این باره می‌گوید:   «حقیقتا غافلگیر شدیم. در مواجهه با بارش برف غافلگیر شدیم، در حالی که سازمان هواشناسی از شروع بارش از جمعه خبر داده بود.» رئیس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای اسلامی شهر تهران شکل‌گیری ترافیک صبحگاهی را دلیل تاخیر خدمات‌رسانی‌ها و رسیدن کارگران شهرداری برای باز کردن راه‌ها می‌داند: «برف خبر نمی‌دهد ساعت هفت صبح می‌آید یا ٩ برای همین با توجه به اخبار هواشناسی آمادگی باید از شب گذشته شروع می‌شد و ماشین‌آلات به مناطق مختلف تقسیم‌می‌شدند، حتی می‌شد نیروهای شهرداری شب گذشته را در مراکز می‌ماندند تا به‌موقع خدمات موردنیاز این شرایط را ارایه دهند. شهرداری می‌توانست شن‌ریزی‌ معابر را شب گذشته انجام دهد.» میرلوحی درباره اینکه گفته می‌شود بار ترافیکی امروز ارتباطی به برف ندارد، می‌گوید:   «بار ترافیکی مرکز شهر گویا مربوط به موضوع بنزین بوده، اما در شمال شهر اینگونه نبود و ترافیک به دلیل برف بود. به‌شخصه چندساعتی میان مردم بودم و شواهد نشان از این داشت که آمادگی‌ها کافی نبوده است.»  این عضو شهر در ساعات اولیه دیروز، بارها با شهردار تهران و معاونش تماس‌های تلفنی و صحبت‌هایی هم با شهرداران مناطق یک و دو  داشته و معتقد است با وجود حضور شهردار تهران در مرکز کنترل ترافیک از بارش غافلگیر شده است:  «ما تجربه برف ٩٤ را داشتیم، البته برف، برف سنگینی بود و با تگرگ شروع شد. ساعت ٩صبح چمران دو طرف قفل بود. شهردار در ادامه برای کاهش مشکلات، نیروهای مستقر در مناطق جنوبی را از طریق مترو به شمال شهر اعزام کرد تا خدمات سرعت بیشتری بگیرند.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *