دسته‌ها
اقتصاد

بسته حمایتی دولت نقدی است

کمک‌های حمایتی دولت به صورت نقدی قابل برداشت است. این موضوع را سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده و توضیح داده است: «هیچ‌گونه طرحی مبنی بر استفاده با محدودیت خرید کالا و… وجود ندارد و بسته حمایتی دولت به صورت نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.»
بر اساس اطلاعیه‌ای که سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده، افرادی که به هر دلیلی یارانه نقدی آنها قطع شده است، می‌توانند برای اعتراض به سامانه وزارت رفاه مراجعه کرده و اعتراض خود را ثبت کنند و بعد از بررسی مجدد و تأیید از سوی وزارت رفاه یارانه نقدی این افراد نیز برقرار خواهد شد. به گفته مسئولان سازمان برنامه، اگر فرآیند بررسی و احراز شرایط دریافت یارانه نقدی بیش از یک‌ماه نیز طول بکشد، مبلغ واریزنشده در ماه‌های قبلی به حساب فرد واریز خواهد شد.
همچنین مهدی قمصریان سخنگوی سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: «منابع حاصل از اجرای طرح حمایتی همان‌طور که آقای نوبخت اعلام کرد حدود ٣٠‌هزار‌میلیارد تومان برآورد می‌شود که به صورت نقدی میان ١٨میلیون خانوار برخوردار از شرایط دریافت توزیع ماهیانه خواهد شد.» براین اساس، ارقام برای خانوار تک‌نفره ٥٥‌هزار تومان و حداکثر ٢٠٥‌هزار تومان برای خانواده‌های پنج نفره است.
قمصریان گفته است که قرار نیست هیچ طرحی با عنوان توزیع کالا انجام شود و چنین برنامه‌ریزی از سوی دولت در دستور کار قرار نگرفته است.

چرا بنزین سهمیه‌بندی شد؟
افزایش مصرف بنزین در سال‌های اخیر یکی دیگر از دلایل مهم دولت برای گران‌کردن این کالا بوده است. در ‌سال٩٥ میزان مصرف بنزین روزانه ٧٣‌میلیون لیتر بود که اکنون به بیش از ٩٦‌میلیون لیتر رسیده و درمقایسه با‌ سال گذشته چهارده و دودهم ‌درصد افزایش یافته است. همین افزایش چشمگیر باعث شد دولت تصمیم به گران‌کردن سوخت و اختصاص‌دادن درآمدهای حاصل از این گرانی به خانواده‌ها بگیرد. درآمد دولت از گران‌شدن بنزین ٣٠‌هزار‌میلیارد تومان است که بین ١٩‌میلیون خانوار معادل بیش از ٦٠‌میلیون نفر تقسیم می‌شود.
بیژن زنگنه، وزیر نفت هم درباره افزایش مصرف بنزین درکشور می‌گوید: «اگر ما به همین روال سالانه ۱۰‌درصد، یعنی حدود ۹ تا ۱۰‌میلیون لیتر مصرف اضافه داشته باشیم،‌ سال ۱۴۰۰ دوباره پس از تلاش سنگینی که برای خودکفایی در تأمین بنزین مورد نیاز کشور در این دولت شد، باید واردکننده بنزین می‌شدیم.» او تأکید کرد: «آمریکا در دوره پیشین تحریم‌ها بیشترین فشار را از این محل وارد کرد که ایران نتواند به واردات بنزین دسترسی داشته باشد، اما در این دوره از تحریم کاری نتوانستند بکنند. براساس برآوردی که داریم، پس از اعمال کامل طرح سهمیه‌بندی بنزین، ‌سال آینده اگر مصرف بنزین حدود روزانه ۹۳ تا ۹۴‌میلیون لیتر باشد، ۶۷‌درصد یعنی دوسوم بنزین عرضه‌شده سهمیه‌بندی و یک‌سوم آن آزاد و با قیمت ۳‌هزار تومان خواهد بود.»
همه درآمد بنزین به حساب مردم واریز می‌شود
حالا مدیران دولت می‌گویند درآمد جدیدی که از هدفمندی یارانه‌ها ایجاد می‌شود، رقمی نزدیک به ٣٠‌هزار‌میلیارد تومان است که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری گفته است که تمام این پول به حساب خانوار ایرانی واریز شود. محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره جزئیات این طرح دیروز اطلاعاتی منتشر کرده است.  «هرکسی خود را متقاضی دریافت درآمد حاصل از اصلاح قیمت بنزین می‌داند، تقاضای خود را برای بررسی به وزارت رفاه ارایه دهد.» این حرف را محمدباقر نوبخت زده است. او گفته: «تمام کسانی که فکر می‌کنند مشمول دریافت درآمد حاصل از اصلاح قیمت بنزین هستند، می‌توانند درخواست خود را به وزارت رفاه ارایه دهند.» درحال حاضر حدود ١٩‌میلیون خانوار معادل بیش از ٦٠‌میلیون نفر حایز شرایط دریافت درآمد حاصل از گرانی بنزین هستند و این مبلغ ظرف ١٠روز آینده به حساب سرپرست‌های خانوار واریز خواهد شد.
نوبخت گفته است: «از این به بعد سازمان برنامه و بودجه در ماه حدود چهار‌هزار‌میلیارد تومان پرداخت یارانه، ٢٤‌هزار‌میلیارد تومان پرداخت حقوق کارکنان و کارمندان و دو‌هزار و ٥٠٠‌میلیارد تومان پرداخت حمایت معیشتی دارد.» طبق گفته‌های نوبخت، رئیس‌جمهوری اجازه نداد حدود ٣٠‌هزار‌میلیارد تومان درآمدی که از افزایش قیمت بنزین به دست می‌آید، وارد بودجه عمومی شود و بر این اساس در خزانه شماره حساب خاصی تعریف شد تا این درآمد به آن حساب واریز شود و از آن حساب نیز با مکانیزمی به خانواده‌های هدف برسد. دلیل اینکه دولت بنزین را گران کرد تا درآمد لازم برای حمایت از خانواده‌ها را کسب کند این است که بنزین نسبت به بقیه کالاها قیمت ارزان‌تری داشته است. طبق گفته‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین از حدود ٦٤‌میلیون لیتر بنزین سهمیه‌ای و ٣٠‌میلیون لیتر بنزین آزاد و سوپر است. نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه با سهمیه‌بندی بنزین پیش‌بینی  می‌شودحدود سه‌هزار‌میلیارد تومان بنزین صادر ‌شود، گفته است: «اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها، امسال ١٤٠‌هزار‌میلیارد تومان منابع تحصیل شد که بخشی از آن به نظام مالیاتی، شهرداری‌ها، سازمان هدفمندی و… اختصاص می‌یابد و فقط ٤٨‌هزار‌میلیارد تومان آن به مردم پرداخت می‌شود، اما درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین کامل به مردم پرداخت می‌شود و در جای دیگری هزینه نخواهد شد، چون درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین در حساب مشخص وارد و براساس مکانیزم شفاف و مشخصی توزیع می‌شود. دستگاه‌های نظارتی ازجمله سازمان برنامه و بودجه، سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات می‌توانند بر آن نظارت کنند. بر اساس تجربه و افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال‌های گذشته مشخص شد افزایش نرخ این حامل‌ها تأثیر آن‌چنانی بر تورم ندارد، اما برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار در آمادگی کامل قرار دارند و برنامه‌ریزی کرده‌اند.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *