دسته‌ها
تیتر یک ورزش

رشته‌های دیگر هم از مربیان زن استفاده کنند

شاید تا چند روز قبل خیلی نام الهام ‌هاشمی به گوش علاقه‌مندان ورزش آشنا نبود، اما او با توانایی‌های بالایی که در مربیگری داشت، در دوره‌ای کوتاه توانست تأثیر خود را بر عملکرد تیراندازان ایرانی به همه نشان دهد؛ اتفاقی که درنهایت باعث کسب ٦ سهمیه برای تیراندازی ایران برای حضور در المپیک ٢٠٢٠ شد. البته از این ٦ نفر، چهار تیرانداز شاگرد الهام ‌هاشمی بودند و دو نفر دیگر در بخش تپانچه سهمیه گرفتند. شاید نکته‌ای که الهام ‌هاشمی را از دیگر مربیان زن در ایران متفاوت می‌کند، حضور او در رأس تیم‌های ملی مردان و زنان به‌صورت همزمان است. درواقع او تنها مربی زن در ورزش ایران به‌شمار می‌رود که مربیگری تیم ‌ملی مردان را هم بر عهده دارد؛ اتفاقی که از نظر خودش کاملا عادی و طبیعی است. جدا از توانایی‌هایی که الهام‌ هاشمی در ورزش از خودش نشان داده، شاید جالب باشد بدانید او در چند رشته یعنی مهندسی کشاورزی، رادیولوژی و تربیت بدنی تحصیل کرده و کاملا به زبان انگلیسی مسلط است. بعد از موفقیتی که برای تیم‌ ملی تیراندازی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا در قطر رخ داد، با الهام ‌هاشمی همکلام شدیم. در ادامه گفت‌وگوی «شهروند» را با مربی تیم ‌ملی تیراندازی ایران در بخش تفنگ می‌خوانید.

 از موفقیت‌هایی که در مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی قطر به دست آوردید، بگویید.
در مجموع عملکرد خوبی داشتیم و نتایجی که به دست آمد، راضی‌کننده بود. حتی می‌توانم بگویم نتایج فراتر از انتظار بود. به‌ویژه در تفنگ سه وضع که اصلا فکرش را نمی‌کردم، سهمیه به دست آوریم. از این نظر می‌گویم نتایج ما فراتر از حد انتظار بود که تیراندازان ایرانی با مشکل کمبود امکانات و فشنگ مواجه بودند. شاید در کل ملی‌پوشان ما دو هفته با فشنگ تمرین کردند و بقیه اوقات با دستگاه‌های شبیه‌ساز مشغول تمرین بودند که به هیچ‌وجه نمی‌تواند جای تمرین با فشنگ را بگیرد.
 جالب این بود که تیم زنان ایران نتایج بهتری کسب کرد و در مجموع از جمع شاگردان شما تاکنون سه سهمیه به دختران رسیده و یک سهمیه در بخش مردان به دست آمده است.
تیم زنان ایران با نتایج خوبی که در قطر کسب کرد، رتبه دوم مسابقات را به دست آورد. این درحالی بود که خیلی از قدرت‌های دنیا در قاره آسیا هستند. می‌توانم بگویم این نتیجه شاهکار دختران ایرانی بود. البته من قطعا فرقی بین مردان و زنان نمی‌گذارم. شاید دلیل اینکه دختران بهتر نتیجه گرفتند، این بود که از پانزدهم اسفندماه ‌سال قبل کارم را با آنها شروع کردم، اما سه ماه و نیم بعد هدایت تیم مردان هم به من سپرده شد. فرصت کافی برای اینکه بتوانیم تیراندازان مرد را آماده این رویداد مهم کنیم، وجود نداشت.
برای خیلی‌ها جالب بود که شما برای نخستین‌بار هدایت تیم‌ ملی مردان را هم برعهده داشتید.
بله، همان‌طور که گفتم فدراسیون از چند ماه قبل تصمیم گرفت در کنار تیم زنان، سرمربی تیم مردان هم باشم. در این مدت تلاش بسیاری کردم تا سطح همه ملی‌پوشان بالا برود. به نظرم اینکه هدایت دو تیم را همزمان برعهده داشتم، اتفاق عجیبی نبود. این موضوع که زنی مربی تیم مردان باشد یا برعکس، امری طبیعی در ورزش به حساب می‌آید. البته در ایران قطعا در رشته‌هایی که امکان این کار وجود دارد، می‌تواند همکاری مربیان زن و مرد با تیم‌های ملی اتفاق بیفتد.
 از نظر شما امکان اینکه از این پس باز هم شاهد حضور مربیان زن در تیم‌های ملی مردان در رشته‌های دیگر باشیم، وجود دارد؟
چرا که نه؛ همان‌طور که گفتم در رشته‌هایی که امکانش هست، اگر مربی زن پتانسیل بالایی دارد، باید از آن استفاده کرد. قطعا این پتانسیل در ورزش ایران هست و خیلی از زنان می‌توانند دانش مربیگری خود را در اختیار مردان هم قرار دهند. ما که در این چند ماه در تیم ‌ملی تیراندازی هیچ مشکلی نداشتیم و همه ملی‌پوشان همکاری لازم را با کادر فنی داشتند.
 این روزها شایعاتی درباره قطع همکاری شما با فدراسیون شنیده می‌شود.
خیلی نمی‌خواهم در این‌باره در مقطع فعلی صحبت کنم. باید با فدراسیون مذاکره کنیم تا به نتیجه برسیم. در چند ماه اخیر برخی خواسته‌های من برآورده نشد، ازجمله اینکه اردوی‌ هانوفر قرار بود دو هفته‌ای باشد، اما ٦ روزه به اتمام رسید. شاید اگر بیشتر اردوی خارجی داشتیم، نفرات دیگری مثل الهه احمدی و مه‌لقا جام‌بزرگ هم می‌توانستند سهمیه المپیک بگیرند چون با اختلاف کمی از کسب سهمیه بازماندند. المپیک دیگر شوخی نیست و باید جدی کار کنیم تا بتوانیم در توکیو موفق باشیم.
 شما قبلا هدایت تیم ‌ملی سنگاپور را برعهده داشتید. ممکن است دوباره یک مربی لژیونر شوید؟
بله، من در سنگاپور بودم، اما نمی‌خواستم آنجا بیشتر از چهار سال بمانم. البته پیشنهادهای دیگری داشتم، اما بعد از صحبت‌هایی که با مسئولان فدراسیون کردم، به ایران آمدم. در این چند ماه هم تمام توانم را برای موفقیت تیم ‌ملی گذاشته‌ام. فعلا نمی‌توانم به صورت قطعی درباره آینده حرف بزنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *