دسته‌ها
تیتر یک رویداد

سوال از وزیر نیرو و حواشی اصلاح قیمت بنزین

نماینده‌های مجلس دیروز هم روز شلوغی در خانه ملت داشتند و در کنار ادامه اظهار نظر در مورد اوضاع پیش‌آمده در کشور و حواشی اصلاح قیمت بنزین به فهرست بلندی از برنامه‌های از پیش تعیین‌شده رسیدگی کردند که یکی از آنها سوال از وزیر نیرو بود که برای پاسخ به سوال محمدرضا ملکشاهی‌راد، نماینده خرم‌آباد و محمدمهدی برومندی، نماینده مرودشت، به مجلس رفته بود البته ملکشاهی راد پس از حضور وزیر نیرو در مجلس اعلام کرد که از سوال خود منصرف شده است. سوال ملکشاهی‌راد در این‌باره بود که چرا وزیر نیرو اقدامات اساسی ازجمله وظایف قانونی خود را در حفاظت از حریم رودخانه و جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرقانونی انجام نداده است تا اینکه در سیل اخیر خسارات جبران‌ناپذیر انسانی و مالی بر مردم وارد شده است اما برومندی دیگر نماینده مجلس سوالات متعدد خود را از محمد اردکانیان، وزیر نیرو پرسید. یکی از این سوالات درباره برنامه وزارت نیرو برای مقابله با خشکسالی بود که اردکانیان در جواب گفت: «سوال آقای برومندی در ۲۹ بهمن‌ سال ۹۶ مطرح شد، همان زمان طرح مطالعات وسیعی در وزارت نیرو برای استفاده از آب شور دریای عمان و خلیج فارس در دستور کار قرار گرفت که ۱۷ استان مشمول این طرح می‌شوند. در هفته‌های اخیر نتایج مطالعاتی در شورای عالی آب مطرح و تصویب شد. علاوه بر سایر منابع برای جبران کمبود در منابع آبی به‌ویژه برای صنایع و حتی کشت‌های گلخانه‌ای ۸.۳‌میلیارد مترمکعب تخصیص برای استفاده از آب شور خلیج فارس و دریای عمان داریم که از این میزان دو‌میلیارد و ۷۳۰‌میلیون مترمکعب آب شیرین استفاده می‌شود. استان‌هایی همچون بوشهر، فارس، هرمزگان، سیستان‌وبلوچستان، یزد، کرمان و خراسان از منابع آب دریای خلیج و عمان بهره‌مند هستند.»
وزیر نیرو ادامه داد: «باید توجه کنیم که بحث تأمین آب را با سدسازی،‌ تونل‌زدن و کانال‌زدن تعمیم دهیم. همه روش‌های ما اعم از کاهش هدررفت، شیرین‌سازی آب دریا، تصفیه فاضلاب، مصرف صحیح آب و اتخاذ الگوی صحیح همه به تأمین آب مربوط است که باید برای آن برنامه داشته باشیم و داریم.» درنهایت هم برومندی از پاسخ‌های وزیر نیرو قانع شد.

ناطقان معترض به اصلاح قیمت بنزین
دیروز پنج نفر از نماینده‌های مجلس پشت تریبون نطق کردند که فقط یکی از آنها یعنی یوسف داوودی، نماینده مردم سراب و میانه  به موضوعی غیر از مسأله گرانی بنزین پرداخت و درباره وضع گرمایش مردم در مناطق زلزله از مسئولان دولت درخواست رسیدگی کرد. چهار ناطق دیگر صحن علنی دیروز مجلس به حواشی اصلاح قیمت بنزین پرداختند. رضا علیزاده، نماینده مردم ورزقان، با اشاره به منویات رهبری در خصوص توجه به اقشار آسیب‌پذیر در موضوع اصلاح قیمت بنزین گفت: «لازم است قوای سه‌گانه در مقام اجرا به منویات ایشان نسبت به رعایت حال قشر آسیب‌پذیر پایبند بوده و عواید حاصل از آن را صرف حمل‌ونقل عمومی کنند.»
علی کُرد، نماینده مردم خاش هم از بی‌خبری نمایندگان مجلس از طرح اصلاح قیمت بنزین انتقاد کرد و گفت: «می‌طلبد لاریجانی جلسه مشترکی برای توجیه مردم و اجرای طرح سهمیه‌بندی سوخت در راستای فرامین رهبری با کار کارشناسی تشکیل دهد.»
حبیب‌الله کشت‌زر، نماینده مردم بهبهان هم به‌عنوان چهارمین ناطق صحن علنی مجلس گفت: «اصلاح قیمت بنزین را پنج‌ سال به تأخیر انداخته‌اید، گزارش دهید در این پنج ‌سال تورم به کجا رسیده است؟ در برابر افزایش قیمت‌ها، حقوق‌ها به چه میزان افزایش داشته است؟ چرا فقط مدیریت مصرف سوخت را در بازنگری قیمت بنزین می‌بینید؟ ‌ای کاش کیفیت خودروهای بی‌کیفیت و پرمصرف را هم بازنگری می‌کردید. »
حسن بهرام‌نیا، نماینده مردم نهاوند هم مانند عده‌ای از همکارانش باز به مشورت‌نگرفتن از نماینده‌ها اشاره کرد و گفت: «آیا بهتر نبود قبل از اجرای این تصمیم موضوع را با نمایندگان مردم در مجلس مطرح می‌کردید؟ این رفتارها به بزرگترین سرمایه کشور و اعتماد عمومی آسیب رسانده و عنصر مشارکت سیاسی را  به‌ویژه در انتخابات پیش رو با تهدید مواجه می‌کند.»
جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی
دیروز یک عضو هیأت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم از برگزاری جلسه فوق‌العاده این کمیسیون برای بررسی مسایل اخیر در موضوع اصلاح قیمت بنزین خبر داد. قاسم جاسمی گفت: «کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ظهر امروز (سه‌شنبه) با حضور مسئولانی از نیروهای انتظامی و نظامی و سایر مسئولان مربوطه به بررسی اعتراضات اخیر بعد از سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین پرداخت.»
بیانیه مشترک اصلاح طلبان و اصولگرایان
بنا به روایت خبرگزاری مهر دیروز دو فراکسیون نمایندگان ولایی و امید بیانیه‌ای را تهیه کرده و به امضا رساندند که در آن به سازوکار طرح اصلاح  قیمت بنزین انتقاد کرده‌اند. حمیدرضا حاجی‌بابایی، رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی، در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی، نزد محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید، رفت و تعداد زیادی از اعضای فراکسیون امید و نمایندگان ولایی اطراف آنها جمع شدند؛ بحث جدی بین اعضای دو فراکسیون در جریان بود. احمد علیرضا بیگی، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، در این خصوص گفت:   «بیانیه‌ای تهیه شده که در حال بحث و بررسی در دو فراکسیون نمایندگان ولایی و امید است.» او ادامه داد: «در این بیانیه نمایندگان مجلس از دو فراکسیون ولایی و امید مردم را دعوت به آرامش کرده، انتقاداتی را نسبت به سازوکارهای افزایش قیمت بنزین و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر مطرح کرده و در پایان نیز خطاب به دولت تأکید کرده‌اند که از اعتباری که مقام معظم رهبری برای حمایت از دولت خرج کرده‌اند، به درستی حفاظت کند.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *