دسته‌ها
ورزش

١٨ تیم‌ملی در حسرت یک ریال پاداش

فدراسیون فوتبال در طول‌ سال وظیفه مدیریت و برنامه‌ریزی برای فعالیت ١٨ تیم‌ملی در رشته‌های فوتبال، ‌فوتبال ساحلی و فوتسال را برعهده دارد. به این ترتیب بخش اعظمی از بودجه فدراسیون هزینه آماده‌سازی و پشتیبانی از تیم‌های ملی برای حضور در مسابقات و تورنمنت‌های رسمی و غیررسمی می‌شود. معمولا مدل برگزاری اردوها هم به این شکل است که براساس فرمول‌بندی مشخصی برای حضور در هر اردو پول توجیبی مشخصی به بازیکنان و مربیان پرداخت می‌شود که مبلغ آن برای هر تیم و رده سنی متفاوت است. منتهی هرازگاهی که تیم‌های ملی بردهای مهمی به دست می‌آورند و در تورنمنت‌های مهم افتخارآفرینی می‌کنند، پاداش نقدی برای آنها در نظر گرفته می‌شود. منتهی شواهد و قرائن نشان می‌دهد مدیریت فدراسیون فوتبال در پرداخت این پاداش‌ها به علت بی‌پولی همواره با مشکلات بسیار بزرگی روبه‌رو است. در سال‌های اخیر هم اگر در چند نوبت دولت و وزارت ورزش به کمک آنها نمی‌آمدند، قطعا فجایع و جنجال‌های بسیاری را در این زمینه شاهد بودیم. البته در سایت فدراسیون فوتبال هم شفاف‌سازی درباره پرداخت پاداش‌ها و جزییات آن منتشر نمی‌شود. اما امیدواریم یک روز به این مواردی که در این گزارش به آن اشاره می‌شود، رسیدگی‌شود.

فوتسال؛ ‌از ٣ ‌سال پیش
تیم‌ملی فوتسال ایران دهم مهر ١٣٩٥ با پیروزی مقابل پرتغال در دیدار رده‌بندی جام‌جهانی فوتسال،‌ توانست افتخارآفرینی بزرگی داشته باشد و به مقام سومی جهان دست پیدا کند. اتفاقی که برای نخستین بار در تاریخ ورزش ایران رخ داد و یک تیم از ایران توانست در مسابقات جام‌جهانی روی سکو برود. حالا سه‌سال از آن اتفاق بزرگ می‌گذرد و بد نیست بدانید هنوز پاداش بازیکنان تاریخ‌ساز تیم‌ملی فوتسال از سوی فدراسیون به آنها پرداخت نشده است. در آن مقطع وزارت ورزش و جوانان به هر کدام از بازیکنان تیم‌ملی ١٥ سکه بهار آزادی داد، اما از سوی فدراسیون فوتبال پاداش خاصی پرداخت نشد. همچنین طبق ادعای یکی از بازیکنان تیم‌ملی فوتسال، مدیران فدراسیون هنوز پاداش‌های برتری تیم‌ملی در مسابقات جام‌جهانی را که برای هر بازی جداگانه به آنها باید پرداخت می‌شد، دریافت نکرده‌اند. فوتسالیست‌ها حتی بابت قهرمان‌شدن در مسابقات قهرمانی آسیا هم مبلغ ٢٢‌میلیون تومان از فدراسیون طلب دارند.
فغانی مهاجرت کرد، اما پولی نگرفت
علیرضا فغانی‌ چهره بین‌المللی فوتبال ایران داوری است که فقط داوری فینال جام‌جهانی را در ویترین افتخارات خود ندارد و در سال‌های اخیر علاوه بر قضاوت‌کردن در تورنمنت‌های بزرگ و مهم فوتبال دنیا،‌ داوری فینال لیگ قهرمانان آسیا‌، جام ملت‌های آسیا،‌ فینال جام کنفدراسیون‌ها،‌ فینال المپیک و‌ فینال جام باشگاه‌های جهان را در کارنامه خود ثبت کرده است. این داور که در چند نوبت بهترین داور آسیا هم شده است، در جام‌جهانی روسیه نیز چند مسابقه بزرگ و مهم را قضاوت کرد و افتخارآفرینی او با سوت‌زدن بازی رده‌بندی جام‌جهانی تکمیل شد. در آن مقطع مدیران فدراسیون گفته بودند تیم داوری ایران در جام‌جهانی هم تیم‌ملی دوم ایران است، اما به علت موفقیت‌های کسب‌شده هیچ پاداش نقدی خاصی به فغانی و کمک‌هایش پرداخت نشد، نه برای قضاوت مسابقات و نه قضاوت یک داور ایرانی در بازی رده‌بندی جام‌جهانی از نظر مدیریت فدراسیون پاداشی نداشت. این درحالی است که به هر کدام از بازیکنان و مربیان تیم‌ملی برای عملکردی که در هر بازی جام‌جهانی داشتند، پاداش نقدی قابل توجهی پرداخت شد.
افتخار زنان فوتسال هم بی‌مزد ماند
تیم‌ملی فوتسال زنان ایران در سال‌های اخیر دست به کارهای بزرگی زده و همین ‌سال گذشته بود که توانست عنوان قهرمانی آسیا را از آن خود کند. گفته می‌شود وعده‌هایی که به بازیکنان تیم‌ملی فوتسال زنان برای پرداخت پاداش داده شده بود، عملی نشد. به‌هرحال همه به یاد دارند که در فروردین ماه امسال هم در آستانه شروع یکی از اردوهای آماده‌سازی،‌ در رسانه‌ها شایعه شد سه نفر از بازیکنان تیم‌ملی در اعتراض به دریافت‌نکردن پاداش‌های نقدی در اردو شرکت نکرده‌اند و در آن مقطع جنجال بزرگی به راه افتاد. فوتسالیست‌های زن هم وقتی قهرمان آسیا شدند، نفری ١٠ سکه بهار آزادی از رئیس‌جمهوری دریافت‌کردند، اما از طرف فدراسیون باز هم به آنها چیزی داده نشد. گویا به بازیکنان و مربیان تیم‌ملی وعده پرداخت پاداش ٢٢‌میلیون تومانی داده شده بود. البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که در تایلند به آنها هزار دلار دادند و گفتند ٥٠٠ دلار دیگر را در بازگشت پرداخت می‌کنند که عملی نشد.
ویترین فوتبال هم خالی شد
در زمانی که هدایت تیم‌ملی بزرگسالان برعهده کارلوس کی‌روش بود، این مربی با جنگ‌هایی که راه می‌انداخت، به زور هم که شده پاداش خودش و دستیاران و شاگردانش را از فدراسیونی‌ها می‌گرفت. در جام ملت‌های آسیا هم این وزارت ورزش بود که به کمک فدراسیون آمد و وقتی در آستانه بازی با عراق کی‌روش تهدید کرده بود اگر پاداش‌های عقب‌افتاده پرداخت نشود، روی نیمکت نمی‌نشیند،‌ محمدرضا داورزنی به دوبی سفر کرد و تمام پاداش‌های عقب‌افتاده بازیکنان تیم‌ملی و مربیان را به آنها پرداخت کرد، تا در این زمینه تسویه حساب کامل انجام شده باشد. به بازیکنان تیم‌ملی البته معمولا برای حضور در هر اردو پول توجیبی پرداخت می‌شود، اما در زمان ویلموتس هنوز مبلغ قابل توجهی به آنها به‌عنوان پاداش پرداخت نشده است، البته به نظر می‌رسد ناراحتی‌هایی بین بازیکنان تیم‌ملی وجود دارد. مثلا بعد از بازی با کامبوج در ورزشگاه آزادی مهدی طارمی در جمع خبرنگاران گفته بود: «ما بازیکنان تیم‌ملی بدون چشمداشت این پیراهن را بر تن می‌کنیم و منتی هم بر سر کسی نداریم. وظیفه‌مان است که مردم را خوشحال کنیم. اما مدیران وقتی قولی می‌دهند، به آن عمل کنند. اینکه وعده می‌دهند و اجرایی‌نمی‌شود، باعث ناراحتی و دلخوری می‌شود.» این صحبت‌های طارمی نشان داد احتمالا باز هم پای تسویه‌حساب پاداش‌ در میان است. گفته می‌شود پاداشی که فیفا برای هر کدام از بازیکنان حاضر در جام‌جهانی ٢٠١٨ روسیه در نظر گرفته بود، هنوز به آنها پرداخت نشده و فدراسیون فوتبال معتقد است به علت تحریم‌ها فیفا مبالغ زیادی ازجمله پاداش‌های جام‌جهانی را به حساب فدراسیون واریز نکرده است.
دغدغه ملی‌پوشان پرافتخار ساحلی
مدیران فدراسیون فوتبال سعی کرده‌اند با بازیکنان تیم‌ملی فوتبال ساحلی تا جایی که می‌توانند خوش‌حساب باشند. ساحلی‌باز‌ها نفری ١٠‌میلیون تومان بابت مسابقات جام‌جهانی طلب داشتند،  در جام بین قاره‌ای هم که سوم شده بودند، قرار بود نفری ٥‌میلیون تومان پاداش بگیرند. این مبالغ به مرور زمان به آنها پرداخت شد. برای قهرمانی بزرگ و اخیر آنها در مسابقات جام بین قاره‌ای موسوم به جام‌جهانی کوچک که همین چند روز قبل اتفاق افتاد، هنوز از سوی فدراسیون فوتبال پاداشی در نظر گرفته نشده است. مسلم مسیگر یکی از بهترین بازیکنان تیم‌ملی فوتبال ساحلی درباره وضع پاداش‌ها به «شهروند» می‌گوید: «به خاطر حضور در مسابقات وتورنمنت‌های مختلف پاداش‌های زیادی به ما پرداخت می‌شد. فکر می‌کنم پاداش‌های عقب‌افتاده ما را از جام‌جهانی پرداخت کردند، اما برای قهرمانی در مسابقات جام بین قاره‌ای مبلغی اعلام نکرده‌اند. منتهی شنیده‌ایم احتمالا هیأت رئیسه فدراسیون پاداش ٢٠ تا ٣٠میلیون تومانی در نظر خواهد گرفت که باید ببینیم چه تصمیمی می‌گیرند.» مسیگر با اشاره به فراموش‌شدن افتخارآفرینی ساحلی‌بازان هم به نکته جالبی اشاره کرد و گفت: «ما وقتی پیراهن تیم‌ملی را بر تن می‌کنیم، سعی‌می‌کنیم وظیفه‌مان را به خوبی انجام بدهیم، ولی همیشه وقتی عنوانی کسب می‌کنیم، بعد از چند روز زود فراموش می‌شویم. »
شفاف‌سازی‌نکردن فدراسیون
تیم‌ملی جوانان ایران اخیرا توانست جواز حضور در مسابقات قهرمانی آسیا را به‌دست بیاورد. در سایت فدراسیون فوتبال هیچ خبری مبنی بر پرداخت پاداش به بازیکنان و مربیان این تیم در سایت فدراسیون فوتبال منتشر نشده است،  احتمالا آنها هم باید منتظر تصمیم هیأت رئیسه فدراسیون بمانند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *