دسته‌ها
تیتر یک ورزش

قهرمان آملی چشم کشتی را گرفت

«شیر مادر و نان پدر حلالت دلاور» این جمله‌ای است که ‌هادی عامل بعد از سوت پایان ‏کشتی سنگین‌وزن فینال لیگ برتر کشتی آزاد خطاب به امیرحسین زارع گفت. البته این گزارشگر که مثل خیلی ‏از ایرانی‌ها جمعه شب از نمایش تحسین‌برانگیز پسر هجده‌ساله آملی اشک در چشمانش جمع شده بود، از ابتدای ‏کشتی هم گفته بود که باید نام این کشتی‌گیر جوان را به یاد داشته باشید، چون در آینده چیزهای زیادی از او ‏خواهید شنید. شاید باورش سخت باشد، اما این پسر تنومند که برابر قهرمان سه‌سال اخیر جهان قدرت‌نمایی کرد، ‏فقط دو‌سال است که در کشتی نامش مطرح شده و در همین دو‌سال سه‌بار به فینال مسابقات جهانی راه پیدا کرده ‏است. طلای نوجوانان جهان، نقره جوانان جهان و چند هفته قبل طلای امیدهای جهان بر گردن او آویخته شد ‏تا همه گوش‌شکسته‌ها از ظهور یک پدیده باخبر شوند. اگر امیرحسین زارع در لحظه‌ای که «گنو پتریاشویلی» ‏باراندازهای پیاپی را اجرا می‌کرد، یک‌درصد ناامیدی به خودش راه داده بود و روی بارانداز آخر هم مقاومت ‏نمی‌کرد، لیگ کشتی با جذابیت بسیار کمتری به پایان می‌رسید و برخی هنوز به توانایی‌ها این پسر هجده‌ساله ‏ایمان نداشتند، اما او در لحظه‌ای که باید مقاومت کرد، ایستاد و به موقع موتورش را روشن کرد تا غول ‏گرجستانی را از پای درآورد. پتریاشویلی هم فکرش را نمی‌کرد اسیر این انگیزه باورنکردنی امیرحسین شود. شاید ‏حتی پدر این پسر تنومند نیز انتظار رقم زدن چنین کاری را از پسرش نداشت؛ پدری که عین ابر بهار بعد از ‏سوت پایان کشتی اشک می‌ریخت و محکم‌تر از همیشه پسرش را در آغوش گرفته بود. بیراه نیست اگر بگوییم ‏در بالاترین سطح کشتی جهان هم هر چند‌سال یک بار اتفاقی مشابه این رخ می‌دهد؛ اینکه یک کشتی‌گیر با ‏نتیجه ١١ بر ٢ از حریفش عقب بیفتد و فقط یک امتیاز تا باخت قطعی فاصله داشته باشد، اما سر بزنگاه با یک ‏جرقه اختیار کشتی را در دست بگیرد و با کسب ١٣امتیاز متوالی ١٥ بر ١١ به‌عنوان برنده دستش بالا برود. بعد ‏از مسابقه هیجان‌انگیز امیرحسین زارع با غول گرجستانی که نه‌تنها تماشاگران بلکه‌ هادی عامل را نیز حین گزارش ‏این کشتی از جای خود بلند کرد، «شهروند» مصاحبه‌ای با پدیده نوظهور کشتی ایران کرده که متن آن ‏را در صفحه ١٣ می‌خوانید.‏

شاید کمتر کسی فکرش را می‌کرد یک پسر هجده ساله از پس پتریاشویلی با ٦ مدال جهانی و المپیک بربیاید؟
خدا را شکر می‌کنم که هم تیم ما قهرمان شد و هم من توانستم در این کشتی پیروز شوم. برای این کشتی از قبل برنامه داشتم و می‌دانستم که پتریاشویلی جزو قهرمانان نامدار کشتی جهان است. مدت زیادی بود که به دنبال این فرصت بودم و می‌خواستم خودم را برابر یکی از بزرگان کشتی دنیا محک بزنم. خدا را شکر که همه چیز خوب تمام شد و سربلند از تشک بیرون آمدم.
می‌توانیم امیدوار باشیم تو هم به‌زودی جزو بزرگان کشتی جهان در سنگین‌وزن باشی؟
قبلا هم گفته بودم که می‌خواهم خیلی زود مسیر پیشرفت را طی‌کنم و در کنار بزرگان کشتی ایران و جهان باشم. البته از مبارزه فرار نمی‌کنم و دیدید که روز جمعه هم توانستم خودم را برابر یکی از بهترین‌های جهان ثابت کنم. خیلی دوست دارم با همه کشتی‌گیران نامدار ایران و جهان کشتی بگیرم و برای موفقیت با تمام غول‌ها بجنگم.
 البته تو کار سختی برای رسیدن به دوبنده تیم‌ملی بزرگسالان داری؟
بله، هنوز هیچ چیزی برای من تمام نشده و بعد از هر مسابقه انگیزه دوچندانی پیدا می‌کنم. من به دنبال این هستم که در المپیک ٢٠٢٠ شرکت کنم و برای رسیدن به دوبنده تیم‌ملی می‌جنگم. هدف نهایی من رفتن روی سکوی المپیک است، اما اول باید بتوانم خودم را به کادرفنی ثابت کنم تا برای المپیک انتخاب شوم.
تا دو ‌سال قبل اصلا کسی تو را نمی‌شناخت و هیچ مدالی نداشتی، اما در این دو ‌سال سه فینال جهانی را تجربه‌کردی و اخیرا هم به طلای امیدهای جهان رسیدی.
دو ‌سال قبل که در مسابقات جهانی نوجوانان در کشور کرواسی مدال طلا گرفتم، غلامرضا محمدی، سرمربی تیم نوجوانان بود و از همان موقع به طلای المپیک فکر می‌کردم. این مربی در پیشرفتم خیلی تاثیرگذار بود و زحمات زیادی برای من کشید. در این مدت هم دائما تلاشم را بیشتر کردم و از نظر روحی و جسمی آماده‌تر شدم. تا اینجا مدال طلای نوجوانان جهان، نقره جوانان جهان و طلای امیدهای جهان را کسب کردم و حالا امیدوارم در المپیک هم بتوانم دل هموطنانم را شاد کنم و پرچم ایران را بالا ببرم.
مدیر تیم‌های ملی اعلام کرده پیروزی تو برابر پتریاشویلی از پیامدهای مثبت لیگ است؟
بله، این مسابقات فرصتی برای من به وجود آورد که بتوانم خودم را بیش از قبل نشان دهم. لیگ امسال روند خیلی بهتری نسبت به سال‌های قبلی داشت و درواقع برای نخستین ‌سال بود که تنور لیگ داغ شده بود. همه ملی‌پوشان مثل حسن یزدانی، علیرضا کریمی و رضا اطری در لیگ کشتی گرفتند. از آن‌سو کشتی‌گیران خارجی باکیفیتی به لیگ ایران آمدند که سطح مسابقات را بالابرد. لیگ تنها منبع درآمد کشتی‌گیران است و امیدوارم از ‌سال بعد اسپانسرهای بیشتر و بهتری هم به سمت لیگ کشتی بیایند تا دیگر همه کشتی‌گیران دست‌شان به دهان‌شان برسد.
در آخر این را بگو که از این پس می‌توانیم روی امیرحسین زارع برای مدال‌آوری در کشتی سنگین‌وزن جهان حساب کنیم؟
حتما همین‌طور است. من تمام تلاشم را می‌کنم تا در مسابقات جام تختی که حکم انتخابی تیم‌ملی را دارد، همه حریفانم را شکست دهم و بعد از آن به مسابقات بزرگتر فکر می‌کنم.

از حسین جمشیدی

روزنامه‌نگار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *