دسته‌ها
هلال احمر

همکاری هلال و دانشگاه برای خدمت به بانوان بیرجند

عطیه کریمی| یکی از رسالت‌های مهم جمعیت هلال‌احمر که آن را در طول ‌سال و در مناطق کم‌برخوردار به قوت پیگیری می‌کند، ارایه خدمات درمانی و دارویی در قالب کاروان‌های سلامت است که با حضور در روستاها یا مناطق آسیب‌پذیر از شرایط طبیعی، به مردمان نیازمند خدمات پزشکی ارایه می‌کند. همین چندماه پیش بود که کاروان‌های سلامت از چندین استان کشور در طرح نذرآب ٢ شرکت و با حضور در چهار استان خراسان‌جنوبی، سیستان‌وبلوچستان، کرمان و بخشی از هرمزگان، به مشکلات بهداشتی مردم رسیدگی و خدمات متنوعی را به مردم ارایه‌کردند. فارغ از طرح نذرآب که سالی یک بار به صورت سراسری انجام می‌شود، کاروان‌های سلامت هلال‌احمر هر زمان که نیاز باشد، برای یاری‌رسانی و حل مشکلات بهداشتی و معیشتی مردم راهی مناطق محروم می‌شوند. اینبار نیز جمعیت هلال‌احمر خراسان‌جنوبی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و استانداری شهرستان بیرجند کاروانی مختص به بیماری‌های بانوان به روستاهای کم‌برخوردار شهرستان اعزام کردند تا بتوانند بخشی از خلأ و کمبودهای درمانی را برای آنها برطرف کنند.

محمدرحیم شهریاری، معاون داوطلبان هلال‌احمر خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با «شهروند» درباره میزان محرومیت مناطق روستایی در این استان می‌گوید: «در راستای تحقق اهداف والای جمعیت هلال‌احمر مبنی بر حمایت از زندگی و سلامت جامعه، در ایام مختلف‌ سال تیم‌های کاروان سلامت به مناطق محروم و کم‌برخوردار استان اعزام می‌شوند. در همین راستا و به مناسبت هفته سلامت بانوان کاروان سلامت به روستای بویک از بخش شاخنات شهرستان بیرجند اعزام شد و به ارایه خدمات مختلف درمانی، آموزشی و فرهنگی در بین بانوان روستا پرداختند.»

این کاروان چهار نفره در قالب تیم درمانی متشکل از پزشک عمومی، متخصص زنان، ماما و پرستار بودند که توانستند بیش از صدنفر از بانوان را ویزیت کنند و خدمات بهداشتی و درمانی ارایه کنند. همچنین بسته‌های بهداشتی به ارزش ٥میلیون تومان را میان بانوان این روستا توزیع کردند.
شهریاری با اشاره به آنکه اقدامات کاروان سلامت در نقاط مختلف استان همواره در ذهن و دل مردم ماندگار است و دعای خیر آنان باعث تلاش بیشتر در این مسیر می‌شود، عنوان می‌کند: «طی مدت فعالیت این کاروان آموزش‌هایی پیرامون مقابله با بیماری‌هایی همچون فشارخون، دیابت، قلبی و ریوی به زنان و دیگر اهالی روستا داده شد.»
همکاری دانشگاه و هلال برای خدمت به بانوان بیرجند
میترا مودی، مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در امور زنان که مسئولیت هماهنگی پزشکان را در این کاروان برعهده داشت، از خدمات این کاروان سلامت به «شهروند» می‌گوید: «این کاروان که با همکاری دفتر امور بانوان دانشگاه علوم پزشکی و هلال‌احمر برگزار شد، خدماتی را در زمینه بیماری‌های مختص به بانوان ارایه کرد، همچنین پزشک عمومی نیز برای معاینه سایر بیماری‌ها و تجویز دارو در کاروان حضور داشت. به دلیل مشکلات دهان و دندان، دندانپزشک در کاروان حضور داشت و پرستاران تیم مسئول اندازه‌گیری فشار و قندخون بودند.»
به گفته این مسئول دانشگاه علوم پزشکی مشکلاتی مانند فشار خون و دیابت به دلیل سالمندبودن جمعیت روستا و بیماری‌های عفونی زنان شایع بود. همچنین مشکلات دهان و دندان نیز بسیار بود، اما به دلیل نبود یونیت دندانپزشکی خدمات تخصصی در این زمینه انجام نشد، به علاوه براساس اندازه‌گیری میزان قد و وزن افراد، چاقی‌های ناحیه شکمی بسیار دیده می‌شد.
مودی درباره نیازسنجی‌هایی که استانداری و هلال‌احمر انجام داده‌اند، می‌گوید: «به دلیل آنکه خانه بهداشت روستا مدتی بدون پزشک مانده و در ارایه خدمات بهداشتی وقفه افتاده بود، مردم برای اعزام تیم پزشکی درخواست داده بودند، به همین دلیل کاروان سلامت در این منطقه مستقر شد و توانست به بیش از صدنفر خدمات درمانی ارایه کند که بخشی از آن نیز به آقایان اختصاص یافت.»
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در امور زنان درخصوص دیگر خدمات ارایه‌شده در این کاروان توضیح می‌دهد: «در این کاروان ماما همراه‌مان بود تا به خانم‌های بالای ٣٠‌سال روستا که ازدواج نکرده بودند درباره مشکلاتی که داشتند، آموزش‌هایی بدهند، همچنین روانشناس حاضر در تیم نیز به افرادی که متقاضی بودند، خدمات مشاوره‌ای ارایه کرد. بسته‌های بهداشتی و لوازم‌التحریر را نیز هلال‌احمر تهیه کرد که در اختیار افراد و دانش‌آموزان قرار گرفت.»
مودی به تجربه‌های پیشین خود از حضور در مناطق محروم برای ارایه خدمات بهداشتی می‌گوید: «این نخستین همکاری من با هلال‌احمر برای حضور در کاروان سلامت بود، اما پیش از این از طریق بسیج جامعه پزشکی فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده بودیم.» برای مثال چندین بار به مناطق محروم‌تر سربیشه و نهبندان رفته‌بودیم، حتی توانستیم خدمات تخصصی دندانپزشکی در آن مناطق ارایه دهیم، همچنین دستگاه رادیالوژی به همراه داشتیم و پزشک متخصص می‌توانست کارهای سونوگرافی را انجام دهد. در کل مناطق روستایی استان شرایط چندان مساعدی ندارند، اما این منطقه نسبت به دیگر روستا تا حدودی وضع مناسب‌تری داشتند.»

٢٤ سال خدمت به بانوان در مناطق محروم

|  دکتر زهره خزاعی|   متخصص زنان|

به مناسبت هفته سلامت بانوان به همراه گروهی از دانشگاه علوم پزشکی و جمعیت هلال‌احمر به یکی از روستاهای بیرجند رفتیم، در آنجا بانوان روستا را جمع کرده و کارگاه‌هایی برای آموزش‌های بهداشتی برگزار کردیم. من هم به‌عنوان متخصص زنان، خانم‌ها را ویزیت کردم که بیشتر مشکلات عفونی داشتند. چیزی که جالب بود، بانوانی بودند که در سنین بالا هنوز ازدواج  نکرده و مشکلات مختص به خود را داشتند. همچنین به دلیل کار و زندگی دشوار دچار کمردردهای شدیدی بودند. در این تیم پزشک عمومی نیز حضور داشت تا به مشکلات فشارخون و دیابت مردم رسیدگی کند. ‌سال ٦٨ مدرک پزشک عمومی را گرفتم و ‌سال٧٤ نیز در تخصص زنان فارغ‌التحصیل شدم، از آن زمان تاکنون سال‌هاست که در مناطق محروم کار می‌کنم، به همین دلیل بسیاری از خانم‌ها من را می‌شناختند. تعدادی از آنها در آغوشم می‌گرفتند و می‌گفتند که چندین‌سال قبل پیش شما زایمان کردیم یا خانمی می‌گفت نوه‌ام را به دنیا آوردید. همین برخورد خوب و گرم است که باعث می‌شود انگیزه بیشتری برای خدمت داشته باشم. این نخستین‌بار بود که به همراه هلال‌احمر برای ویزیت به مناطق روستایی رفتم اما پیش از این چندین‌بار همراه بسیج پزشکان به روستاهای محروم نزدیک طبس و همچنین روستاهای اطراف سربیشه رفته بودیم. در این مناطق افراد کار کشاورزی و دامداری می‌کنند و خانم‌ها توجه چندانی به سلامت خودشان و آگاهی نسبت به مسائل بهداشتی زنان ندارند. مشکلات معیشتی نیز باعث می‌شود تا نتوانند به متخصص مراجعه کنند. به همین دلیل چنین کاروان‌هایی که در آن ویزیت رایگان صورت می‌گیرد و دارو در اختیار مردم قرار می‌دهد، برای مناطق محروم بسیار ضروری است.

خدمت از نقطه صفر مرزی تا چادر عشایر

|  محمدحسین جامی|   پزشک عمومی|

دو ‌سال است که به صورت داوطلبانه با جمعیت هلال‌احمر همکاری دارم و چندین‌بار به بسیاری از مناطق محروم در نزدیکی بیرجند برای ویزیت رایگان رفته‌‎ام. این فعالیت‌های داوطلبانه تنها مختص به هلال‌احمر نیست و در تمامی سازمان‌هایی که در کار خیریه‌‌ای فعالیت دارند، شرکت داشته‌ام. هر ‌سال حداقل نزدیک به پنجاه‌بار به مناطق محروم  از نقطه صفر مرزی خراسان جنوبی تا چادرهای سیاه عشایر و مناطق نزدیک به استان کرمان، زاهدان و مشهد برای ویزیت رایگان همراه با کاروان‌های مختلف می‌رویم. به‌تازگی نیز همراه دانشگاه علوم پزشکی و هلال‌احمر به مناسبت هفته سلامت بانوان به یکی از روستاهای بیرجند رفتیم تا به مشکلات مردم رسیدگی کنیم. مردمانی بسیار میهمان‌نواز و مهربان بودند که برخوردی مودبانه و صمیمی با تمام بچه‌های تیم داشتند. همچنین بسیار قدرشناس بودند، یادم می‌آید پیرمردی برای ویزیت آمده بود به من گفت که شما برای خدمت به ما آمده‌اید و قصد داشت پیشانی من را ببوسد. از نظر بهداشتی نسبتا شرایط خوبی داشتند و بسیار آموزش‌پذیر بودند. در منطقه‌ای که رفتیم افراد از سنین پایین تا میانسالی مشکل دیابت و فشار خون داشتند و از نظر اقتصادی و معیشتی نیز از وضع حداقلی برخوردار بودند. همچنین به دلیل نداشتن رژیم غذایی و سبک زندگی مناسب افراد اضافه وزن داشتند و مواد قندی زیاد مصرف می‌کردند.
خدمت‌کردن در مناطق محروم و نیازمند و انجام ویزیت رایگان  برایم بسیار لذت‌بخش است و همین که قدردان هستند و دعای خیرشان همراهم است، برایم یک دنیا ارزش دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *