دسته‌ها
تیتر یک رویداد

تبادل زندانی میان ایران و آمریکا

روز گذشته دو زندانی در ایران و آمریکا در قالب توافق تبادل زندانی میان دو کشور آزاد شده و به کشورهایشان بازگشتند. ایران اعلام کرد که ژیو وانگ، دانشجوی آمریکایی را که از سه‌ سال پیش در ایران زندانی بوده را آزاد کرده است و در مقابل آمریکا نیز اعلام کرد که مسعود سلیمانی، دانشمند ایرانی را که‌ سال گذشته در شیکاگو آمریکا بازداشت شده بود، آزاد کرده است.

خبرها حاکی از آن است که ژیو وانگ در هواپیمایی متعلق به دولت سوییس از تهران به سمت زوریخ پرواز کرده و در زوریخ برایان هوک، نماینده ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا، از او استقبال کرده است.
ژیو وانگ ٣٨‌ سال دارد و فارغ‌التحصیل دانشگاه پرینستون آمریکا بود. ظاهرا او برای انجام تحقیقی به ایران سفر کرده و در ماه اوت ‌سال ٢٠١٦ بازداشت شده بود. اتهام او جاسوسی بود و به تحمل ١٠‌سال زندان محکوم شده بود. مسعود سلیمانی نیز در آمریکا به جرم نقض قوانین مربوط به تحریم‌های ایران بازداشت شده بود. مقامات آمریکایی البته می‌گویند که آزادی سلیمانی بهای اندکی در مقایسه با آزادی ژیو وانگ داشته است؛ ظاهرا سلیمانی قرار بود اوایل ماه آینده در روندی طبیعی از زندان آزاد شود.
ایران و آمریکا اوایل روز گذشته به‌طور رسمی اعلام کردند که این تبادل زندانی انجام خواهد شد. ابتدا کاخ سفید بیانیه‌ای صادر کرد و سپس جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، در حساب توییتر خود این تبادل را تأیید و عکسی از خود را به همراه مسعود سلیمانی که در یک هواپیما نشسته‌اند، منتشر کرد. روزنامه نیویوک‌تایمز در گزارشی که در این‌باره منتشر کرده، به نقل از یکی از مقامات آمریکایی نوشته این تبادل زندانی هیچ ربطی به گفت‌وگوهای دیگر میان دو کشور ندارد و اساسا از این اتفاق نشانه‌ای برای آغاز گفت‌وگوهای دو کشور در دیگر موضوعات استنباط نمی‌شود.
این روزنامه نوشته مذاکره آمریکا با ایران درباره تبادل زندانی  تحت مدیریت برایان هوک و از طریق سفارت سوییس در ایران انجام شده است. هوک کسی است که در وزارت خارجه آمریکا مسئول امور ایران است و سخت‌ترین مواضع را طی دو‌ سال گذشته در قبال ایران اتخاذ کرده است. نیویورک‌تایمز نوشته برایان هوک هیچ تماس مستقیمی با مقامات ایرانی نداشته است و تنها در جلسه‌ای در ماه مارس ‌سال ٢٠١٨ در وین عباس عراقچی را ملاقات کرده است. به نظر می‌رسد این جلسه پیش از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای بوده است. هوک در آن دیدار به عراقچی گفته است که سوابق ژیو وانگ نشان می‌دهد که او فعالیت‌های شفافی داشته است و نمی‌توان او را به جاسوسی متهم کرد. عراقچی در پاسخ به هوک گفته است: «شاید آقای وانگ به اندازه کافی آموزش ندیده است». دولت ایران معتقد است که وانگ از سوی دانشگاه پرینستون به ایران اعزام شده است و دانشگاه پرینستون نیز روابط بسیار نزدیکی با آژانس‌های جاسوسی آمریکا دارد.
مسعود سلیمانی در حوزه سلول‌های بنیادی دانشمندی مشهور بوده است و در بیمارستان مایو کلینیک آمریکا در مینه‌سوتا به درمان بیماران مشغول بوده است. این بیمارستان یکی از مشهورترین بیمارستان‌های آمریکاست. دولت آمریکا او را متهم کرد که قصد داشته با انتقال هورمون‌های رشد به ایران بدون داشتن گواهی‌های لازم قوانین مربوط به تحریم ایران را نقض کند. وکلای سلیمانی اعلام کرده بودند قوانین تحریم‌های ایران درخصوص موضوع مورد نظر مبهم بوده و سلیمانی قربانی تنش‌ها میان ایران و آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ است. نیویورک‌تایمز نوشته سلیمانی با همان پروازی که برایان هوک را به زوریخ برد، در سوییس تحویل مقامات ایرانی شد.
وزیر امورخارجه آمریکا در واکنش به آزادی شهروند چینی-آمریکایی زندانی در ایران، نسبت به عملکرد سازنده دولت ایران در این زمینه ابراز خرسندی کرد. او در پیامی با بیان اینکه ژیو وانگ به‌زودی به خانه بازمی‌گردد، افزود: «ما تا زمانی‌ که تمامی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران و دیگر نقاط جهان را به آغوش عزیزان‌شان بازنگردانیم، از پا نخواهیم نشست. ما از دولت سوییس برای فراهم‌کردن بازگشت آقای وانگ قدردانی می‌کنیم و از عملکرد دولت ایران در این مسأله که سازنده بوده است، خرسند هستیم.» محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز ظهر دیروز در صفحه توییترش نوشت: «بسیار خوشحالم که استاد دکتر مسعود سلیمانی و آقای وانگ به‌زودی به خانواده‌هایشان ملحق می‌شوند. از همه کسانی که در این امر دخیل بودند به‌ویژه دولت سوییس قدردانی می‌کنم.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *