دسته‌ها
ورزش

حمله به قلب هوادار

تا وقتی فوتبال باشد و حال تیم محبوب خوب، هوادار استقلال و پرسپولیس بسیاری از مشکلات را تحمل می‌‌کند. در واقع این فوتبال می‌شود تمام دلخوشی آنها. برای آنها همین که تیم نتیجه بگیرد، خوب بازی کند و شخصیت قهرمانی داشته باشد، کافی است. هوادار استقلال به همین راضی بود که با تیم استراماچونی شاد باشد. مربی مشهوری که با تنها ٥٥٠‌هزار یورو هدایت تیمشان را قبول کرد. هیچ بازیکن بنجل خارجی را با دلالی به استقلال نیاورد و ستاره‌های این تیم را هم احیا کرد. مربی‌ای که کل آپشن‌های قرارداد او به ١٥٠‌هزار دلار هم نمی‌رسد. مربی‌ای که از زمانی که به ایران آمد، حتی یک روز مرخصی هم نرفت و در تعطیلات لیگ،‌ با خانواده‌اش به گشت‌وگذار در سایر شهرها مشغول شد. مربی‌ای که روزی ١٢ساعت کار می‌کرد و هر روز ٢,٥ساعت زودتر از تمام بازیکنان در محل تمرینات حاضر و به آنالیز مشغول می‌شد. مربی‌ای که استقلال را از قعر جدول پس از سال‌ها به صدر جدول رساند و این تیم را به قدرتمندترین تیم کنونی فوتبال کشور تبدیل کرد، منتهی در یک چشم برهم‌زدن همه چیز خراب شد. استراماچونی در کمال ناباوری رفت.

استراماچونی از ترس زندانی‌شدن رفت؟
سیستم بانکی شفاف و قوانین مالی و مالیاتی سفت و سخت در اروپا اصلی‌ترین دلیل فسخ قرارداد یک‌طرفه از سوی استراماچونی و دستیارانش بوده‌ است. قرارداد این مربی و دستیارانش با استقلال برای هر‌سال ٧٥٠‌هزار یورو بوده است. باشگاه استقلال از زمان شروع همکاری تاکنون ٣٢٧‌هزار یورو(١٠٠‌هزار یورو در ابتدای کار و بقیه به صورت ماهانه) از این مبلغ را به حساب استراماچونی واریز کرده بود. در قرارداد فی‌مابین به صراحت ذکر شده پول باید به حساب بانکی استراماچونی در میلان پرداخت شود. باشگاه استقلال هم قسط‌های اولیه را به همین حساب واریز کرد که سیستم بانکی و مالیاتی ایتالیا روی این فعل و انفعال مالی و مبدأ پول‌های واریزی به حساب استراماچونی مشکوک می‌شوند و او را برای ارایه توضیحات به میلان فرا می‌خوانند. به دنبال این مشکل استراماچونی این‌بار حسابی در کشور جمهوری چک به باشگاه استقلال اعلام کرد که قسط بعدی قرارداد از طریق حساب خلیل‌زاده رئیس هیأت‌مدیره باشگاه در ترکیه به این حساب واریز شد که طبق اعلام رسمی این مقام مسئول استقلال، پول ارسالی درنهایت برگشت خورد. به این ترتیب تسویه‌حساب با استرا با تأخیر همراه شد و این مربی را وادار به اعتراض و رفتارهایی کرد که در هفته‌های اخیر شاهد آن بودیم.
مشکل بزرگ در این پرونده اینجاست که به علت تحریم‌های ظالمانه آمریکا تمام بانک‌های ایرانی تحریم هستند و به سبب واریز پول از مبدأهای نامشخص و صرافی‌ها به حساب استراماچونی این مربی متهم به پولشویی و فرار مالیاتی شده است. در این رابطه بد نیست بدانید که در کشورهای اروپایی محکومیت جرمی مثل قتل عمد به مراتب کمتر از جرم فرار مالیاتی و پولشویی است. به همین دلیل طبیعی است که استراماچونی به این نتیجه برسد با این سختگیری‌های قانونی و مشکل تحریم‌‌ها دیگر کارکردن در ایران برای زندگی‌اش خطراتی جبران‌ناپذیر داشته باشد. با طرح همین اتهام هم بود که استراماچونی از ترس نرفتن به دادگاه و پیشگیری از احتمال زندانی‌شدن، خواستار فسخ قرارداد خود و دستیارانش شده و سریع به میلان رفت تا مشکل به وجود آمده را حل کند.
چرا مرد ایتالیایی به ترکیه نرفت؟
قبل از اینکه استراماچونی تصمیم قطعی خود را برای فسخ قرارداد بگیرد، در خبرها آمد که از مدیران باشگاه خواسته است به دنبال مشکلات به وجود آمده و دستمزد کمی که دریافت می‌کند‌، زمان قرارداد او از دو‌سال به یک‌سال کاهش پیدا کند. هیأت‌مدیره استقلال در مرحله ابتدایی با این درخواست به صورت جدی مخالفت کرد و مدیرعامل استقلال به صراحت در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که استراماچونی ‌سال آینده هم سرمربی این تیم خواهد بود. منتهی ٢٤ساعت بعد مشکلات حقوقی به وجود آمده و ورود پلیس و اداره مالیاتی ایتالیا به مسائل مربوط به واریزی‌های غیرشفاف به حساب استراماچونی، شرایطی را فراهم کرد که او تصمیم به فسخ یک‌طرفه قرارداد بگیرد. در اطلاعیه باشگاه استقلال با اشاره به این مسأله که به علت تحریم‌های بانکی باشگاه حساب ارزی ندارد، آمده است: «باشگاه استقلال طی مکاتباتی مکرر از سرمربی محترم درخواست افتتاح حساب در کشور ترکیه را کرد. با این حال و با وجود تهیه بلیت و مهیاکردن مقدمات سفر ایشان و دستیارانش در روز بعد از بازی با سپاهان ایشان از سفر امتناع ورزید.»
معطلی شبانه پشت در خانه استراماچونی
درست است که مدیران باشگاه استقلال در ابتدا با درخواست سرمربی موفق ایتالیایی برای کاهش زمان قرارداد مخالفت کردند،‌ منتهی وقتی خبر رسمی فسخ قرارداد و بیانیه خداحافظی این مربی منتشر و صدای اعتراض هواداران بلند شد، در زمانی به فکر پیداکردن راه‌حل افتادند که دیگر خیلی دیر شده بود. در ابتدا شاید خیلی‌ها بر این باور بودند که مربی ایتالیایی به دنبال گرفتن پول و امتیازهای بیشتر از استقلال باشد اما هرچه زمان گذشت، مشخص شد که قضیه به معنای واقعی جدی است. به همین ترتیب اعضای هیأت‌مدیره بعد از حضور اضطراری در اردوی استقلال در هتل المپیک، تصمیم گرفتند شبانه به خانه استراماچونی مراجعه کنند. ساعت‌ها معطلی آنها برای دیدار با سرمربی نتیجه‌ای نداشت و او حتی تلفن خود را هم از دسترس خارج کرده بود و به هیچ‌عنوان حاضر به مذاکره با مدیران باشگاه نشد. درنهایت در خبرها آمد که هیأت‌مدیره استقلال با درخواست استراماچونی برای کاهش یک‌ساله زمان قرارداد و حتی امضاکردن قرارداد جدید طبق خواسته این مربی هم موافقت کرده‌ است اما این اتفاق در زمانی افتاد که استراماچونی با پرواز ٥ و ٣٠دقیقه بامداد ترکیش به استانبول رفته بود تا از ترکیه راهی میلان شود.

فایل صوتی دردسرساز برای زرینچه
جواد زرینچه، سرپرست تیم استقلال هم در این میان درگیر حاشیه‌های عجیبی شده است. درست است که قبلا هم هواداران نسبت به عملکرد این پیشکسوت انتقادهای زیادی داشتند، منتهی وقتی استراماچونی رفت،‌ یک فایل صوتی از علی فتح‌الله‌زاده مدیرعامل سابق باشگاه استقلال در کانال‌های هواداری منتشر شد که درباره زرینچه می‌گوید: «آقا جواد گفته استراماچونی که کاری نکرده؛ این تیم آن‌قدر خوبه که اگر دست منم  بود همین نتایج رو می‌گرفتم و می‌تونستم قهرمانش کنم.» انتشار گسترده این فایل صوتی بدترین اتفاق برای وجهه جواد زرینچه نزد هواداران بود. چون حالا آنها خواهان برکناری سرپرست تیم‌شان شده‌اند و معتقدند زرینچه در حق استراماچونی و تیم خیانت کرده است. زرینچه هم درنهایت اعلام کرد بعد از بازی با پیکان از استقلال جدا خواهد شد.

کار فتحی در استقلال تمام است؟
برکناری امیر حسین فتحی  از مدیرعاملی استقلال مهم‌ترین خواسته کنونی هواداران است. دیروز بازیگران استقلالی سینما و تلویزیون هم به اتفاقات رخ داده به شدیدترین شکل ممکن اعتراض کردند. تمام سلبریتی‌ها و حتی بازیکنان استقلال از عملکرد مدیریتی انتقاد کردند و حتی وریا غفوری کاپیتان استقلال خواهان توضیح دادن از سوی وزیر شد. بسیاری از پیشکسوتان تیم هم مدیریت باشگاه را تهدید کردند. با این حال چند بار خبر استعفا و برکناری فتحی مطرح شد، اما سایت باشگاه استقلال و مسئولان این خبر را تکذیب کردند. در این رابطه شنیده می‌شود که وزیر ورزش تصمیم قطعی برای برکناری فتحی را اتخاذ کرده چون این مدیر در چند پرونده دیگر هم مثل رأی سوپرجام،‌ ادامه همکاری با پاتوسی و… نتوانسته بود برخلاف وعده‌هایش رضایت هواداران را جلب کند.

مجیدی، جدی‌ترین گزینه سرمربیگری
در شرایطی که مدیران وزارت ورزش با کمک دستگاه دیپلماسی و سفیر ایتالیا در ایران به دنبال راضی کردن استراماچونی برای بازگشت به ایران بودند‌، خلیل زاده رئیس هیأت مدیره، در اقدامی عجیب  از دوست داشتنی بودن جانشین استراماچونی حرف زد و گفت: «استراماچونی پیشنهادی از یکی از کشورهای همسایه داشته است. ما حمایت کامل را از این مربی داشتیم و هیچ تخلفی در قرارداد نداشتیم. اسناد و مدارک آماده انتشار است اما اگر در صورتی که استراماچونی نیاید، مربی بزرگی که همه دوستش دارند به استقلال می‌آید.» بسیاری منظور خلیل‌زاده از یک مربی دوست داشتنی را فرهاد مجیدی قلمداد کردند که فصل قبل هم بعد از اخراج وینفرد شفر چند بازی هدایت آبی‌پوشان را برعهده داشت.

تجمع اعتراضی از بیرون تا داخل باشگاه

دیروز اخبار  و فیلم‌هایی که از مقابل ساختمان باشگاه استقلال در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مخابره شد، به معنای واقعی عجیب بود. تجمع آنها با ١٠ نفر شروع شد و درنهایت به حدود‌هزار نفر رسید. حتی زنان تماشاگر استقلال هم در این تجمع اعتراضی شرکت کردند. آنها علیه وزیر ورزش‌، جواد زرینچه،‌ امیرحسین فتحی مدیرعامل و اعضای هیأت‌مدیره باشگاه شعارهای زیادی دادند. تماشاگران ناراحت استقلال با در دست داشتن تصاویر استراماچونی تأکید داشتند هر طور که شده این مربی موفق را باید به تیم برگردانند و نام‌هایی که علیه آنها شعار داده‌اند، پست خود را ترک کنند. درنهایت اعتراض آنها با شکستن در پارکینگ و حضور در ساختمان وارد فاز جدیدی شد. یکی از معاونان باشگاه هم که در بین هواداران معترض گرفتار شد، مورد ضرب و شتم معترضان قرار گرفت. درنهایت کار به جایی رسید که با دخالت نیروی انتظامی این مساله تا حدودی کنترل شد.

سلطانی‌فر و ظریف در پی بازگرداندن استراماچونی

آیا استراماچونی به استقلال برمی‌گردد؟ این مهم‌ترین سوالی است که جامعه فوتبال ایران به‌ویژه هواداران استقلال به دنبال رسیدن به جواب آن هستند. در این رابطه چند موضوع بسیار مهم وجود دارد؛ اول اینکه اگر استراماچونی می‌خواست در استقلال بماند به خاطر عقب افتادن تنها ١١٠‌هزار یورو از دستمزد خود اقدام به فسخ یک طرفه نمی‌کرد، چرا که مدیران باشگاه هر چند با تأخیر،‌ اما قسط‌های قرارداد را به حسابش تا قبل از مشکوک شدن پلیس ایتالیا  و مطرح شدن اتهام پولشویی واریز کرده‌ بودند. به همین خاطر است که مدیران باشگاه استقلال تأکید دارند اقدام استراماچونی در فسخ یکطرفه کاملا غیرقانونی بوده و او یا باید به کار خود برگردد یا از او به فیفا شکایت خواهند کرد.  مسئولان وزارت ورزش و جوانان اما در شرایط کنونی تمام تلاش خود را کرده‌اند که استراماچونی راضی به بازگشت به ایران شود. به محض اینکه آژیر قرمز در باشگاه استقلال به خاطر رفتن استرا به صدا درآمد‌، شخص وزیر ورزش وارد گود شد و از دستگاه دیپلماسی برای پیگیری پرونده استراماچونی کمک خواست و به مدیران باشگاه هم دستور داد که همه چیز را برای بازگشت این مربی فراهم کنند. مازیار ناظمی مدیرکل روابط عمومی وزارت ورزش در این باره گفته است:  «آقای وزیر تماس‌های متعددی با مسئولان وزارت خارجه ازجمله دکتر عراقچی و همین‌طور سفیر ایتالیا در ایران داشته است. امیدواریم به‌زودی با پیگیری جوزپه پرونه سفیر ایتالیا از بازگشت استراماچونی و ادامه تعهدات ایشان و همراهی با تیم استقلال تهران خبرهای خوبی بشنویم.» عباس عراقچی معاونت سیاسی وزارت امور خارجه هم در مصاحبه‌ای درباره اتفاقات رخ داده در پرونده آندره استراماچونی توضیحات بسیار مهمی ارایه داد. این مقام دستگاه دیپلماسی گفت: «در تلاشیم با وساطت پرونه سفیر ایتالیا در تهران استراماچونی به تهران و هدایت تیم استقلال بازگردد. به نظرم استراماچونی عجله کرد و با کمک سفارت‌های ایران در ایتالیا و سفیر ایتالیا در تهران به‌زودی مطالبات مالی معوقه ایشان به حسابش خواهد رفت.»

عصر دیروز مصاحبه‌ای از استراماچونی با خبرنگار اسکای منتشر شد که در آن مربی ایتالیایی از احتمال بازگشت خود به استقلال در صورت حل مشکلات بانکی و مالی خود خبر داده بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *