دسته‌ها
حادثه

«آس» به آرزویش رسید

به همانجایی رسید که آرزویش را داشت. اصلا به همین عشق چند هفته دربه‌دری کشید و اشتباهی سر از کشور همسایه درآورد. «حامد آس» جوان کر و لال ایلامی بالاخره پس از پیگیری‌های مختلف از هرات وارد ایران شد و درحال حاضر هم در مشهد است و مشغول زیارت. این جوان ٢٠ساله یازدهم آبان‌ماه از خانه خارج شد. مقصد او مشهد بود و زیارت حرم اما رضا(ع)، اما حامد به جای مشهد به افغانستان رفت. در واقع او را به اشتباه به‌عنوان تبعه غیرقانونی از ایران خارج کردند، اما بخت با این پسر کر و لال یار بود و درنهایت کنسولگری ایران در هرات او را پیدا کرد و به خانواده‌اش بازگرداند.

حامد با موتورش به طرف مشهد حرکت کرد. شهر به شهر رفت تا به خرم‌آباد رسید، اما دردسرهای حامد از همین‌جا شروع شد. در واقع چشمان کشیده و گونه‌های برجسته کار دستش داد. مأموران پلیس این شهر به تصور اینکه حامد یکی از اتباع غیرقانونی افغانستان است، او را بازداشت کردند. آن‌طور که اقوام او می‌گویند، حامد ٢٢ آبان‌ماه در این شهر بازداشت شد، بعد هم دستور اداره اماکن خرم‌آباد و درنهایت حکم قاضی مبنی بر خروج این جوان از ایران صادر شد. اما اینکه چطور هیچ‌کس در این میان به موتورسیکلت پلاک ایلام و تلفن‌همراه او با کلی شماره تلفن توجه نکرد یا یک‌نفر به خودش زحمت نداده با یکی از شماره‌های تلفنی که در گوشی حامد بود، تماس بگیرد تا اصل ماجرا روشن شود و این جوان بی‌نوا و بی‌زبان به اشتباه راهی دیار غربت نشود، بماند برای بعد، اما تا همین‌جا هم خانواده حامد از عاملان این اتفاق عجیب شکایت کرده‌اند. حامد ٦روز بعد از مرز رد شد و به کشور افغانستان رسید. یک جوان کر و لال که با هیچ‌کس نمی‌تواند ارتباط برقرار کند، در یک کشور غریب. دیگر بدتر از این نمی‌شد. در همه این روزها، اما خانواده عشایری حامد، همه جا را دنبال او بودند. موضوع ناپدیدشدن او را به پلیس اطلاع دادند، تا اینکه ردی از او در خرم‌آباد پیدا شد. همان شهری که مأموران او را به اشتباه دستگیر و روانه افغانستان کردند. پس از کلی هماهنگی درنهایت نمایندگی ایران در افغانستان در جریان ماجرا قرار گرفت. چند روز بعد هم حامد در نزدیکی هرات پیدا شد و بلافاصله به کنسولگری ایران رفت. حالا هم آن‌طور که دایی حامد به «شهروند» می‌گوید، او همراه عمو و پسرعمویش در مشهد است: «چون این بچه به عشق امام رضا(ع) از خانه بیرون رفت و این بلاها سرش آمد، در مسیر بازگشت اول به مشهد رفت. الان هم آنجاست.»
اما خانواده آس برای بازگرداندن پسرشان خیلی پول خرج کردند. پدر حامد بیش از ٥٠‌میلیون تومان هزینه کرد تا حامد را به خانه بیاورد. هزینه‌هایی که تأمین آن در این شرایط اقتصادی برای هرکسی آسان نیست، چه برسد به یک خانواده عشایر کُرد. همین هم شده تا پدر حامد از مسببان این ماجرا شکایت کند: «خانواده خواهرم هشت‌نفره‌اند. حامد و دوتا از بچه‌های دیگر مشکل شنوایی دارند، آنها همین‌جوری هم وضع مالی خوبی ندارند، حالا هم که این ماجرا پیش آمد. بیچاره شوهرخواهرم از هرکسی می‌شناخت پول قرض کرد تا حامد را پیدا کند و به خانه بیاورد.»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *